U aprilu 2015. godine održane su tri uvodne obuke čija je svrha bila da polaznici dobiju osnovna znanja i veštine o propisima u vezi sa IPA, institucionalnom strukturom IPA i procedurama nabavki u okviru tzv. PRAG-a, koji predstavlja praktičan vodič kroz principe, načine upravljanja i metode implementacije EU fondova. Do kraja februara 2016. godine održano je 10 dodatnih obuka čiji je cilj bio da zaposlenima u NSZ pruže znanje potrebno za implementaciju procedura nabavke.
U skladu sa odobrenim planom za osposobljavanje NSZ, projekat tehničke pomoći je u oktobru 2016. godine organizovao i održao obuku u Italiji na kojoj je učestvovalo petoro zaposlenih u NSZ Odeljenju za za planiranje i sprovođenje IPA projekata. Ova obuka pružila je detaljniju sliku o različitim aspektima u koje su uključeni korisnici ugovora o tehničkoj saradnji i istovremeno je pokazala najbolje prakse usvojene u Italiji.
U nastavku implementacije projekta tehničke pomoći održane su obuke o:
- Upravljanju finansijama i monitoringom direktnog granta
- Upravljanju ugovorom o nabavci usluga
- Upravljanju ugovorom o nabavci robe
- Verifikaciji početnog izveštaja o ugovoru o nabavci usluga
- Monitoringu direktnog granta
- Verifikaciji vanrednog izveštaja o ugovoru o nabavci usluga
- Upravljanju rizicima
- Modifikaciji ugovora o nabavci robe
- Nepravilnostima.
Obuke koje treba da doprinesu jačanju kapaciteta zaposlenih u NSZ nastavljene su i tokom 2017. godine, i to u sledećim oblastima:
- Interni priručnik o procedurama direktnog granta NSZ
- Unutrašnja kontrola
- Upravljanje projektnim ciklusom.
U novembru će biti održana napredna obuka o upravljanju sastancima i pregovorima, upravljanju vremenom i konfliktima i razvoju veština prezentacije neophodnih za upravljanje i implementaciju direktnih grantova. Time će biti završen ciklus obuka čiji je cilj bio da doprinesu jačanju kapaciteta NSZ za upravljanje sredstvima iz EU fondova pretpristupne pomoći (IPA).