Дванаесто издање информатора Националне коалиције за окончање дечијих бракова
Национална коалиција за окончање дечијих бракова припремила је ново издање информатора посвећено теми дечијих бракова.
У јучерашњем гостовању у Јутарњем програму Радио-телевизије Србије, директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић се осврнуо на неколико актуелних тема које се тичу тржишта рада и запошљавања и још једном позвао кориснике услуга НСЗ, послодавце и незапослене, да конкуришу по управо објављеним јавним позивима НСЗ за 2021. годину.
Том приликом Мартиновић је потврдио најаве министра финансија да ће антикризним мерама, поред пензионера, грађана и наравно привреде, у овој години бити обухваћени и незапослени суграђани, који ће у јуну добити једнократну новчану помоћ од 60 евра. Како је рекао, сви детаљи ће бити прецизирани у акту који ће дефинисати и усвојити Влада.
Директор Мартиновић се још једном осврнуо на 13 јавних позива НСЗ и програме и мере активне политике запошљавања за које је у овој години укупно издвојено 5,75 милијарди динара, првенствено за подршку теже запошљивим категоријама, попут младих без средњег образовања, старијих од 50 година, особа са инвалидитетом, Рома, дугорочно незапослених, корисника новчане социјалне помоћи и жртава породичног насиља.
„Очекујемо да ове године, без обзира што привреда послује у отежаним условима, буде једнако интересовање за наше мере као и претходних година, јер знамо да је то и за послодавце и за незапослене драгоцено. Сви програми и мере заправо су усмерени према привреди, док је само један од програма директно усмерен ка незапосленима, мада они увек имају крајњу корист, јер се или запошљавају или укључују у различите обуке“, објаснио је Мартиновић.
„Поред редовних програма Националне службе, тренутно је актуелан и позив НСЗ локалним самоуправама и општинама да се са својим средствима укључе у суфинансирање мера активне политике запошљавања на локалном нивоу“, подсетио је Мартиновић и поручио да се такви захтеви могу поднети Националној служби најкасније до 5. маја ове године. Како је рекао, сваке године је све веће интересовање, а преко 100 локалних самоуправа редовно улаже своја средства у програме запошљавања, укупно негде око 900 милиона.
Он је појаснио да је од опредељених 5,75 милијарди, 550 милиона директно усмерено на запошљавање особа са инвалидитетом, као и да су програми углавном намењени приватном сектору, осим јавних радова и стручне праксе, за које може да конкурише и јавни сектор, с обзиром на то да је идеја државе да помогне реални сектор у одржавању стабилности пословања и постојећег нивоа запослености.
„У програм 'Моја прва плата', за стицање првог радног искуства, тренутно је укључено 8.300 младих и у приватном и у јавном сектору, а очекујемо да се и ове године преко Програма стручне праксе и Програма приправника настави таква подршка за око 4.000 младих незапослених. За њих је то шанса да нађу запослење у својој земљи и да на неки начин спречимо и одлив кадрова у иностранство“, нагласио је Мартиновић.
На евиденцији Националне службе за запошљавање тренутно је 534.000 незапослених. „Од почетка године дошло је до одређеног пораста броја незапослених лица, негде за 3,9 посто“, каже Мартиновић и објашњава да је то последица престанка дејства прошлогодишњих владиних мера подршке привреди, отварања нових јавних позива НСЗ и најаве једнократне новчане помоћи за незапослене.
Национална коалиција за окончање дечијих бракова припремила је ново издање информатора посвећено теми дечијих бракова.
У оквиру ЕРАЗМУС+ програма Европске уније успешно је реализован пројекат „I-BLU: Innovative Language Upskilling“, у којем је учествовала и Национална служба за запошљавање.
Специјализовани виртуелни Сајам запошљавања „Виртуелни сајам Српске ИТ асоцијације“ у сарадњи са Филијалом за град Београд Националне службе за запошљавање, остварио је изузетан успех и привукао велико интересовање како послодаваца, тако и тражилаца запослења.
Након успешно завршене обуке из основа JavaScript програмирања, у Филијали Ниш Националне службе за запошљавање 18. децембра је 10 незапослених добило сертификате.
Представнице Националне службе за запошљавање, Неда Милановић и Јасмина Шантић, присуствовале су 15. децембра свечаној седници Скупштине Кластера модне и одевне индустрије FACTS, поводом обележавања 15 година његовог рада. На догађају су представљене истакнуте активности и остварени резултати овог кластера у претходном периоду.
Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.
Прихвати
