МУЗЕЈ САВРЕМЕНЕ УМЕТНОСТИ
МУЗЕЈ САВРЕМЕНЕ УМЕТНОСТИ
Прочитај вишеЦиљ пројекта је био пружање помоћи легалним миграцијама са Западног Балкана у земље чланице ЕУ и допринос позитивном утицају радне миграције на социо-економски развој Западног Балкана. Пројекат се спроводио у Албанији, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Бившој југословенској Републици Македонији, Србији и Косову према Резолуцији 1244 СБ УН.
Пројекат је кроз јачање капацитета Миграционих сервисних центара (МСЦ) омогућио приступ информацијама о могућностима запошљавања у иностранству и потребама тржишта рада и студентима о краткорочним могућностима за студије у ЕУ. Пројекат се бавио и обезбеђивањем могућности за повратак знања и људског капитала и унапређивање партнерстава између земаља порекла и одредишта.
Информисање, саветовање и упућивање миграната и потенцијалних миграната је обезбеђено кроз регионалну мрежу Миграционих Сервисних Центара (МСЦ), који свакодневно, у зависности од потреба, обезбеђују индивидуалну помоћ и групно саветовање како о ризицима илегалне миграције, тако и о могућностима и процедурама у вези са пристојним шансама за запошљавање у земљи и/или легалном миграцијом. У Србији, МСЦ је смештен унутар експозитуре Националне Службе за запошљавање, одсек Вождовац у Београду, након чега је, током друге фазе пројекта, основано још шест центара и то у Новом Саду, Нишу, Краљеву, Крушевцу, Новом Пазару и Бору.
Уз обезбеђивање директне помоћи мигрантима и потенцијалним мигрантима, пројекат је такође фокусиран на изградњу капацитета локалне власти у развијању политике и најбоље праксе земаља порекла и земаља дестинације у контексту тренутних и пројектованих потреба за стварном радном снагом. Како је пројекат подразумевао трансфер знања и експертиза, како на регионалном тако и на националном нивоу, у том смислу је организована тродневна регионална обука о управљању радним миграцијама у Тирани за владине службенике и званичнике из националних и регионалних служби за запошљавање, релевантних министарстава, инспектората рада, невладиних организација, академских кругова и удружења запослених тј. послодаваца у свим циљним земљама.
Након регионалне обуке су уследили и тренинзи на националном нивоу, као и дискусије и округли столови на билатералном нивоу. Свакодневно прикупљање података о профилу миграната и потенцијалних миграната које се спроводити у МСЦ послужило је као основа за истраживање-извештај о легалним миграцијама из региона Западног Балкана, у коме је анализиран миграциони потенцијал у региону као и тренутни миграторни трендови. Извештај је идентификовао главне изазове са којима се суочавају владе у региону и мигранти, како би се што чешће користили законски начини за мигрирање и истовремено смањили ризици који прате нелегалну миграцију.
Више информација о пројекту можете погледати на http://www.tvrmidweb.org
Донатор: Европска унија (MIDWEB)
Носилац пројекта: Међународна организација за миграције (МОР)
Партнери на пројекту: Регионална иницијатива за миграције, азил и избеглице (MARRI), немачка Савезна канцеларија за миграције (BAMF), Бечки Институт за међународне економске студије.
Период имплементације: 2008 - 2010. године
МУЗЕЈ САВРЕМЕНЕ УМЕТНОСТИ
Прочитај вишеОвај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.
Прихвати