Главни циљеви пројекта су били успостављање веће оријентисаности Националне службе за запошљавање ка својим клијентима (тражиоцима запослења и послодавцима) и ефикасније спровођење активних мера политике запошљавања уз максималну искоришћеност постојећих материјалних ресурса, чиме се даје допринос повећању запослености, односно смањењу незапослености у Србији. Осим тога, циљ пројекта је и подршка родној равноправности на тржишту рада.
Пројекат је реализован у сарадњи са Савезном агенцијом за запошљавање Републике Немачке (BA), у оквиру Твининг (Twinning) програма ЕУ (1,500,000 евра).
Састојао се од три компоненте:
- Побољшање интерног управљања и организационих капацитета НСЗ-а успостављањем управљања према циљевима, прерасподелом људских ресурса, побољшањем интерне и екстерне комуникације, даљим развојем система информационих технологија итд.
- Оријентација ка потребама клијената НСЗ-а, како послодавцима, тако и тражиоцима запослења
- Подршка развоју активних мера политике запошљавања
Заснивао се на твининг принципу: сви актери са немачке стране сарађиваће блиско и свакодневно са својим партнерима са српске стране који имају исте функције и сличне одговорности, чиме се омогућава директна размена знања и успостављање одрживих контаката на радном нивоу. Обуке у оквиру пројекта превасходно су биле спроведене по принципу обуке тренера, како би се обезбедило даље обучавање запослених након завршетка пројекта.
Током реализације су постигнути следећи резултати:
- Развијен Корпоративни план НСЗ са пословним циљевима дефинисаним у сарадњи са менаџментом и запосленима.
- Развијени контролни извештаји за праћење учинка филијала НСЗ у погледу пословних циљева. Спроведено истраживање о задовољству корисника у циљу праћења квалитета услуга.
- Унапређен је систем финансијског извештавања да подржи управљање буџетом у НСЗ. Успостављен је Центар за едукацију и развој кадрова за даље унапређење квалификација запослених у НСЗ.
- Одржана је обука за мониторинг и евалуацију међународних пројеката. Унапређени су интерни и екстерни системи комуникације.
- Развијена је ИТ стратегија и делимично имплементирана у оквиру постојеће подршке (само)услуга НСЗ. Развијен је Модел оперативних процеса уз сугестије како побољшати процедуре у циљу пружања ефективнијих услуга клијентима.
- Саветници за запошљавање су прошли интензивну обуку о томе како да побољшају услуге према лицима која траже запослење и послодавцима.
- Успостављена је функција „координатор за екстерне комуникације“ у Дирекцији НСЗ у циљу подршке за сарадњу са министарством и другим релевантним институцијама.
- Одржана обука за промоцију социјалног дијалога на регионалном нивоу за Локалне савете за запошљавање како би иницирали и мотивисали сарадњу између свих социјалних партнера на локалу.
- Направљена су значајна побољшања у оквиру месечних и годишњих статистичких извештаја о стању на тржишту рада што је обезбедило бољу транспарентност НСЗ статистике.
- Комплетан сет алата за праћење мера активне политике тржишта рада је дизајниран и тестиран у циљу доношења одлука у оквиру политике запошљавања.
Донатор: Твининг програм Европске уније
Носилац пројекта: Савезна агенција за запошљавање Републике Немачке
Период имплементације: 2007 - 2009. година