Завршни испит ученици осмог разреда полажу у својим основним школама. Састоји се из провере знања из математике и српског/матерњег језика, као и комбинованог теста из биологије, физике, хемије, историје и географије. Полагање завршног испита је услов за наставак школовања.
Припрема за испит
- Набави збирке задатака за завршни испит и другу потребну литературу. Покушај самостално да решиш задатке ради провере тежине испита и уочавања својих «слабијих» и «јачих» страна.
- Направи план рада по данима и недељама. Свакодневно бележи колико градива прелазиш. Ако једног дана пропустиш да се држиш плана, распореди заостатке на следеће дане.
- Прилагођавај темпо рада; ако је потребно продужи време рада, уколико ти се чини да нешто добро знаш покушај да пређеш више градива.
- Прилагоди начин учења. Можеш да консултујеш школског педагога или психолога уколико довољно не познајеш технике учења, а можеш и да прочиташ текст о ефикасном учењу. Ефикасно учење
- Када добро проучиш и савладаш градиво, свакодневно вежбај «тест ситуацију». Распитај се у чему се састоји испит и замоли неког да ти зада предвиђени број задатака из различитих области. Замисли да си на испиту и покушај да решиш задатке у предвиђеном времену. Прегледај задатке, уочи евентуалне слабе тачке и ради на њиховом отклањању. Ово вежбање може ти помоћи да лакше процењујеш време и брзину рада, а самим тим да се лакше снађеш на завршном испиту.
- Разговарај са средњошколцима који су успешно положили завршни испит о томе шта им је највише помогло.
- На време прикупи потребна документа, не чекај последњи тренутак.
Како савладати страх од испита
Страх од испита је осећање познато свима, чак и најбољим ученицима и студентима. Укључује узнемиравајуће мисли («Шта ако не положим испит?» ; «Нећу моћи ничега да се сетим...») и физиолошке реакције («лупање» срца, знојење, мучнину, главобољу, црвенило, дрхтање гласа и сл.). Ове појаве могу ометати учење и смањити квалитет рада на самом испиту.
Корисно је:
- да се довољно одмараш и бавиш рекреацијом
- да, и поред обавеза, издвојиш време за активности које те опуштају и дају ти снаге
- да мислиш позитивно – када ти се учини да ти ништа не полази за руком, сети се свега што те испуњава поносом
- уместо да себи говориш «морам да положим» – да кажеш себи нешто попут: «волео бих» или «желела бих да положим завршни испит и трудићу се да га положим». Речи као што су «морам» или «не смем» не помажу нам да будемо ефикасни, вец могу да изазову напетост или нервозу. А то нам не помаже на завршном испиту.
На испиту
- Покушај да дођеш на испит у доброј физичкој кондицији. Тестови на завршном испиту трају два сата – корисно је «наспавати се» колико је то могуће, доћи свеж, одморан и сит.
- Пре него што кренеш провери да ли код себе имаш сав потребан прибор и документа.
- Дођи раније уместо тачно на време.
- Пажљиво саслушај упутства. Слободно питај како да исправиш погрешан одговор.
- На листу за одговоре напиши читко своје податке и одговоре.
- Пази на слагање редних бројева питања и одговора.
- Пре него што почнеш са решавањем задатака прегледај пажљиво цели тест. Планирај и распореди време решавања појединачних задатака. Прво решавај задатке или групе задатака које најбоље знаш – тако ћеш ојачати самопоуздање.
- Пажљиво и до краја прочитај свако питање пре него што означиш свој одговор. Ако те питање збуњује прочитај поново.
- Ако се «блокираш» одговарајући на неко питање, не размишљај предуго. Почни да решаваш нешто друго, током решавања другог задатка твој ум ће и даље тражити одговор.
- Обрати пажњу на ситнице и «цаке».
- Уколико осетиш напетост или страх застани мало и одмори се. Покушај извесно време да дишеш дубоко и лагано. Или, уместо тога, замисли неки пријатан, за тебе умирујући призор и задржи га извесно време у мислима. Након опуштања настави да решаваш тест.
- Остави довољно времена да још једном прегледаш свој рад и провериш да није нешто изостављено. Предај свој рад тек када провериш и исправиш евентуалне грешке и пропусте. И, наравно, навијај за себе!