Подршка предузетништву у филијали Краљево
Филијала Краљево Националне службе за запошљавање je 7. јула, у свечаној сали Народне библиотеке „Стефан Првовенчани“ у Краљеву, организовала свечано уручење одлука за самозапошљавање.
Nacionalna asocijacija proizvođača rukotvorina „Etno mreža“ organizovala je u Domu Narodne skupštine Republike Srbije u okviru projekta „Zapošljavanje u ruralnim područjima“ međunarodnu konferenciju na temu: „Tradicija i rukotvorine u službi regionalnog razvoja i brendiranja“. Cilj konferencije bilo je predstavljanje značaja i potencijala tradicije kao pokretača ekonomskog razvoja i izvora prihoda za žene i mlade u ruralnim područjima.
Predstavnici Etno mreže, Vlade Republike Srbije, Delegacije Evropske unije, misije USAID u Srbiji, i Nacionalne službe za zapošljavanje govorili su o instrumentima podrške za proizvođače u ruralnimn područjima. Počasni konzul Irske u Srbiji, i predstavnici evropskog udruženja za rukotvorine (EFACF) i strukovnih organizacija iz Finske, Estonije, Švedske, Slovenije, Hrvatske i Mađarske govorili su o kulturnom nasleđu kao osnovi za podizanje regionalne konkurentnosti i predstavili primere dobre prakse iz svojih zemalja.
- Etno mreža sada okuplja 22 grupe proizvođača rukotvorina iz cele Srbije sa preko 500 članica. Žene i mladi koji su angažovani u Etno mreži izrađuju rukotvorine čime ostvaruju prihod za sebe i svoje porodice. Proizvodi sa prepoznatljivim znakom Etno mreže su već postali nacionalni brend koji protokol Vlade Republike Srbije koristi kao reprezentativni poklon. Da bi proizvodnja rukotvorina prerasla u jaku privrednu granu i postala sastavni deo turističke ponude Srbije potrebno je još mnogo rada, uz podršku privrede i marketinških timova i agencija – rekla je Violeta Jovanović, predsednica Upravnog odbora Etno mreže.
Nacionalna služba za zapošljavanje svojim programima podržava tradicionalnu zanatsku proizvodnju, i to putem obuka, javnih radova i programa samozapošljavanja. Direktorka Filijale Beograd NSZ Dragana Konakov Radovanović naglasila je da žene u Srbiji, posebno van Beograda, još uvek nemaju ravnopravan položaj, teško nalaze posao, manje su plaćene, a što je sredina nerazvijenija, problemi su i veći.
- Predhodnih godina Nacionalna služba je uključivala nezaposlene žene u obuke i tako sertifikovali njihovo znanje i spremnost da se oprobaju sa rukotvorinama. Deo ovih obuka organizovan je i kroz javne radove. Programi obuke predviđali su specijalizovane kurseve iz starih tehnika izrade, ali su polaznice podučene i kako da se udruže i registruju, kako da formiraju privredne subjekte i zadobiju podršku svojih lokalnih samouprava i dugih partnera. Učile su i kako da upakuju i tržištu predstave svoje proizvode i na taj način steknu dodatno samopouzdanje i afirmišu se u svojim porodicama i u lokalnim zajednicama. Žene su tako osposobljene za samozapošljavanje, za proizvođača rukotvorina u oblasti domaće radinosti, i oblasti seoskog turizma, čime im se daje šansa za ostanak u svojim sredinama – rekla je na konferenciji direktorka Filijale Beograd NSZ Dragana Konakov Radovanović.
Ona je istakla dobar primer saradnje Nacionalne službe i Etno mreže. Tako su kroz projekat javnih radova u ovoj godini angažovane 52 žene, a od početka saradnje više od 500 žena je na različite načine bilo uključeno u ovaj projekat. Kroz javni rad za proizvodnju rukotvorina obučeno je i 65 osoba sa invaliditetom u nerazvijenim opštinama, čime se doprinosi ravnomernom regionalnom razvoju naše zemlje. Ovo je dobar primer sistemske i institucionalne podrške inicijativi proizvođača rukotvorina iz cele Srbije, da se kroz javne radove ne samo zaposle, nego i osposobe za dalju proizvodnju rukotvorina po najvišim standardima, kako bi i po završetku javnog rada mogli da žive od svoga rada
Nacionalna služba stimuliše sve koji su zainteresovani za proizvodnju rukotvorina da pokrenu sopstvenu firmu bespovratnom subvencijom od 160 hiljada dinara. U saradnji sa pojedinim lokalnim samoupravama ova sredstva su bila i veća, pa je Dragana Konakov Radovanović iskoristila ovu priliku da pozove predstavnike lokalnih samuprava da opredele sredstva za ove namene, što će imati višestruku korist u smanjenju nezaposlenosti i u razvoju i promociji lokalnih sredina.
Филијала Краљево Националне службе за запошљавање je 7. јула, у свечаној сали Народне библиотеке „Стефан Првовенчани“ у Краљеву, организовала свечано уручење одлука за самозапошљавање.
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, у сарадњи са Националном службом за запошљавање, Унијом послодаваца Србије и Привредном комором Србије, спроводи националну анкету о потребама послодаваца за период 2025–2027. године.
Филијала Кикинда Нaционалне службе за запошљавање организовала је 23.06.2025. године свечану доделу уговора за субвенције за самозапошљавање. Уговоре је уручио директор НСЗ Милан Боснић.
Филијала Пирот Националне службе за запошљавање је 19. јуна 2025. године, имала прилику да учествује на догађају у оквиру пројекта „Снажне и важне“, у организацији НАЛЕД-а, а уз подршку Британске амбасаде у Београду. Тема догађаја је представљање истраживања ставова малих предузећа, предузетника и предузетница у Србији и приказ примера добре праксе пружања подршке развоју женског предузетништва у јединицама локалне самоуправе.
У току је пријављивање незапослених особа за обуку за Java Script програмирање у Филијали Нови Сад Националне службе за запошљавање (НСЗ) у Новом Саду. Обука ће трајати до 8 недеља и планирано је укључивање 20 незапослених лица. Предвиђена динамика обуке је 20 сати у току радне недеље (5 радних дана по 4 сата рада). Полазници ће по завршеној обуци добити потврду о савладаном програму обуке за основе Java script програмирања.
Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.
Прихвати