Осим финансијских програма и мера за подстицање запошљавања, Национална служба за запошљавање тражиоцима запослења нуди и разноврсне нефинансијске мере подршке, међу њима и бројне услуге које пре свега имају за циљ подизање капацитета за активно тражење посла и планирање даљег каријерног пута. Значајан део поменутих услуга, које првенствено подразумевају психолошку подршку, реализују саветници за планирање каријере и саветници за каријерно информисање у филијалама НСЗ.
„Као саветници за планирање каријере, подршку тражиоцима запослења пружамо пре свега кроз активности индивидуалног професионалног саветовања, које може укључивати и психолошко тетирање, као и кроз тематске обуке и радионице које реализујемо са групама корисника“, објашњава Бранкица Михајловић Илић, саветница за планирање каријере у Филијали Бор НСЗ. „Осим тражиоцима запослења, и ђацима и студентима је неретко потребна помоћ, најчешће приликом одабира усмерења за наставак образовања, те нам се тим поводом обраћају“, додаје Бранкица.
Када је о Филијали Бор реч, ученици средњих школа су чести посетиоци. „Бројни су они који самоиницијативно дођу, а и школе су упознате са услугама професионалне оријентације и каријерног информисања које нудимо, те редовно о томе обавештавају ђаке и упућују их код нас или организују групне посете“, истиче наша саговорница.
„Што се незапослених лица тиче, најчешће буду упућена од стране саветника за запошљавање због проблема са мотивацијом, постављањем циљева, недостаком вештина самопредстављања и тражења посла. Подршка кроз индивидулано професионално саветовање им увек много значи, а и утисци оних који похађају Тренинг самоефикасности и Радионицу за превладавање стреса услед губитка посла су јако позитивни“, објашњава Бранкица Михајловић Илић.
„Проблем са којим се суочавамо је недовољно интересовање и релативно слаб одазив када су у питању мере подршке. Наши корисници често не верују да има тога што могу у свом поступању да промене и унапреде, а што може довести до већег успеха у тражењу и налажењу запослења. Такође, често су обесхрабрени целокупном ситуацијом у окружењу и заправо нису довољно уверени да улагање труда и рад на себи имају сврху и да могу довести до неких позитивних промена. Веома је добро што се овакав начин размишљања мења када се укључе у неку од поменутих активности. Сви заједно константно радимо на томе да мотивишемо лица да у много већој мери користе услуге које нудимо. Тражење слободних радних места, представљање послодавцима, креирање квалитетних циљева, планирање активности и слично су вештине, а самим тим то значи да могу да се уче, увежбавају и усавршавају, а управо захваљујући континуираном раду на себи и стицању и развоју знања и вештина можемо да повећамо своју конкурентност на тржишту рада. Зашто онда најпре не искористити могућности које нуди НСЗ и које су лако доступне?“, закључује наша саговорница.