Одсек за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом (ОСИ) београдске филијале Националне службе за запошљавање има одличну сарадњу са свим градским удружењима ОСИ, како по питању узајамног информисања и саветовања, тако и по питању коришћења програма субвенција и олакшица при запошљавању. У овој сарадњи предњачи Савез за церебралну и дечију парализу Београд, који је и у овој години успео да уз помоћ НСЗ запосли у својој организацији две младе особе погођене овом подмуклом болешћу.
- Ове године Савез је конкурисао за два нова запошљавања младих особа са инвалидитетом, Александра Томца и Кристине Лукић, а потом смо конкурисали и за програм прилагођавања радних места њиховим могућностима. Са тим новцем смо ушли у постављање лифта-платформе у нашим просторијама у Средачкој улици, који ће нашим новим колегама омогућити да се из приземља попну до радних просторија на првом спрату, где се и одвија највећи део посла. Укупна вредност набавке и постављања лифта износи око 1.200.000 динара, од чега је 800.000 обезбеђено преко програма НСЗ, док је остатак новца прибављен преко Секретаријата за дечију заштиту Београда, који иначе финансира наше редовне активности - прича Дилбера Сарајлић, секретар Савеза за церебралну и дечију парализу Београда.
Како даље објашњава, потом су поново конкурисали код НСЗ, али сада за програм радне асистенције за ово двоје младих, односно за програм који би Савезу омогућио да ангажује радне асистенте који би новајлије обучили и научили како се ажурира електронска база података. Након обуке ово двоје младих ће почети да раде самостално или уз сталну асистенцију, јер асистенти такође раде у Савезу и увек су спремни да помогну.
Млади и весели
Александар и Кристина су млади људи, весели и раздрагани, па седење у инвалидским колицима, отежана моторика и говор као да им не представљају никакву сметњу у дружењу са другим члановима Савеза и менторима.
- Могу да радим на компјутеру и ништа ми не представља проблем. Већ знам доста тога да радим, јер сам током школе завршио и обуку за рачунаре. Овде сам већ почео да се бавим базом података, а није ми ни досадно, јер увек имам друштво. У Савезу је једном речју супер све, без претеривања, а посебно људи. Сто пута сам то рекао и опет ћу - каже Александар и додаје да једва чека да се постави лифт који ће га возити до радног простора где ће радити у друштву колега.
Иако отежано прича, Кристина је комуникативна девојка и лако се споразумева и шали са друговима из Савеза. Каже да је завршила средњу економску школу и да има дечка. Посао у Савезу јој причињава велико задовољство, јер воли да ради и да се дружи са људима који су, како каже, супер, а посебно хвали шефицу Дилберу. И она се већ поприлично сналази у раду на рачунару, који је спојила са знањем из школе, а посебно је интересује интернет маркетинг.
Обимна сарадња
Према речима Момире Влајин, саветнице за запошљавање у Одсеку за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом НСЗ, широка сарадња Савеза за церебралну и дечију парализу Београда и градске филијале НСЗ огледа се у коришћењу различитих програма субвенционисања и олакшица при радном ангажовању и запошљавању ове категорије грађана.
- Савез за церебралну и дечију парализу је наш стални партнер са којим већ дуги низ година имамо одличну сарадњу. За наше програме конкуришу готово сваке године и до сада су користили различите погодности које НСЗ пружа у процесу оспособљавања и запошљавања особа са инвалидитетом. Најчешће користе програме субвенционисања зараде за ОСИ без радног искуства и подршке за ОСИ које се запошљавају под посебним условима, као и за програме прилагођавања радног места и радне асистенције за ОСИ. Поред тога, користе и разне врсте обука за оспособљавање ОСИ за бављење конкретним послом, а редовно организују и јавне радове за ОСИ. Такође, неколико пута су реализовали и јавне радове за категорију теже запошљивих лица, која су особама са инвалидитетом помагала у задовољавању основних животних и социјалних потреба у кући и ван ње, што је значајна подршка за кориснике који живе сами или са старим родитељима - наводи Влајин.
Системска брига за најугроженије
Савез за церебралну и дечију парализу Београда је основан 1957. године, са задатком да помогне и олакша живот особама са последицама церебралне парализе и њиховим породицама. Покрива територију целог Београда, преко 12 општинских филијала, а тренутно броји око 980 чланова. Удружење се бави услугама социјалне заштите и заштитом права и интереса ОСИ, преко информисања о свим правима и бенефицијама које њихови корисници могу да остваре у свом граду и својој држави, као и путем пружања директне логистичке подршке лицима у процесу остваривања њихових права, уколико они и њихове породице немају капацитете да то сами ураде.
- Имамо чланове који су врло активни и који траже сву врсту помоћи. Међутим, имамо и један број чланова који нам се јављају само када су угрожени и када не могу да реше неки свој проблем, а већину времена су пасивни и баш због те своје пасивности не остварују сва права која им држава омогућава, иако им ми сваког квартала шаљемо све актуелне информације из те области. Проблем представља и сам систем социјалне заштите који та права не нуди корисницима, већ им даје могућност да сами поднесу захтев за остваривање права, па ако не знају да то остваре, остају без тог права - објашњава Дилбера Сарајлић, секретар Савеза за церебралну и дечију парализу Београда.
Она је истакла да Савез већ више од 20 година остварује изузетно добру сарадњу са НСЗ по питању реализације програма запошљавања и мера подршке особама са инвалидитетом, а ове године су уз помоћ Програма прилагођавања радних места НСЗ успели да потпуно преуреде своје пословне просторије у Панчићевој улуци на Дорћолу и прилагоде их потребама особа погођених церебралном парализом.