При започињању сопственог бизниса у Србији највећи проблем и недоумица јесу страх од непознатог и преузимање ризика. Вођени тиме, Српска асоцијација менаџера, DNA Communications, уз подршку УСАИД-а, спровели су пројекат „Шанса за нови почетак“, у оквиру којег су, у сарадњи са бројним партнерима, едуковали будуће предузетнике. „Желели смо, пре свега, да пружимо подршку људима који су током процеса реструктурирања и стечаја компанија изгубили посао и добили отпремнине. Хтели смо да им укажемо на могућност како да новац уложе на најбољи начин и покрену свој посао, можда и удруже средства, знање и искуство како би умањили ризик и успешно радили“, каже Јелена Булатовић, извршна директорка Српске асоцијације менаџера.
Пројекат је до 2016. године спроведен у 11 општина у Србији, у којима су одржани сајмови предузетништва, а искуства су показала да наша земља има велики потенцијал за развој предузетничке делатности и економски развој.
„Помажемо вам да се покренете. Пружамо вам подршку“, била је главна порука пројекта, а да је то могуће показали су успешни мали привредници својим примерима, представљајући се на сајмовима предузетништва и делећи своја искуства. Добри примери послужили су као охрабрење и инспирација свима који су размишљали о уласку у свет предузетништва. То је многима, уз све додатне информације о вођењу бизниса, помогло да се лакше одлуче.
„Није важно само да се посао покрене, већ и да се опстане на тржишту. Због тога је Српска асоцијација менаџера, у сарадњи са партнерима, издала приручнике и брошуре о оснивању и вођењу фирме, а читав пројекат, иако је завршен, наставља да живи кроз 'Базу шанси' и подршку локалних удружења онима који су започели приватни посао“, објашњава Јелена Булатовић и додаје да је у предузетништву, поред добре идеје, најважније да радите оно што знате и волите.
На сајту Новипочетак.рс представљено је око 150 различитих делатности, груписаних у четири области: трговина, производња, пољопривреда и услуге. Претражује се по категоријама делатности или по количини средстава потребних за покретање бизниса. Јасно је описано шта је потребно за почетак, колико новца, колика су додатна улагања, како регистровати и водити фирму, ко су потенцијални клијенти... Све на једном месту.
„За одређене делатности довољно је улагање од 300 до 400 евра, док је за неке потребно и више од 10.000, и ту се будући предузетници обично удружују. Важно је да у Србији не постоји само интересовање за приватни рад у области трговине и услуга, већ су многи заинтересовани за производњу или пољопривреду“, каже Јелена Булатовић. Поред „Базе шанси“, свим заинтересованима доступан је приручник са књиговодственим, финансијским и правним саветима.
Дакле, све потребне информације су ту, на једном месту, само не заборавите – успех се не постиже преко ноћи, потребан је велики труд и улагање, а најважније је да радите оно што волите и умете.