Вести

31.07.2017.

Чаробни свет пачворка

Пачворк је интересантна техника шивења, која различите комаде тканине, по одређеном шаблону, спаја у целину.

Ако сте креативни, волите ручни рад, стрпљиви сте - размислите о томе да научите пачворк технику. А када закорачите у овај свет боја и дезена, малих комада тканине који се стрпљиво повезују у права уметничка дела, никада нећете пожелети да изађете, јер свака нова идеја носи нову инспирацију и још један уникатан предмет. Наша прича води вас у фантастични свет пачворка...

Прекривачи који подсећају на башту или ливаду, торбе из маште, папуче као из дечјих филмова, тако изгледају предмети од пачворка. Уметност која има употребну вредност. Може се направити све што пожелите, овде је машта у првом плану, а техника се учи и то, како кажу у удружењу „Пачворк арт“, врло лако. Нама тако не изгледа, али спремни смо да пробамо.

„Почиње се од једноставних техника, учи се корак по корак, као у школи. На првим часовима упознајемо се са основним техникама пачворка, врстама тканине, прибором који се користи“, објашњава нам Биљана Остојић, предавач и један од оснивача удружења. Већ годинама се труди да пренесе заинтересованима љубав према овој уметности, а несебично преноси и своје знање. Оштар је критичар, али уме да похвали креативност, труд и рад, причају нам даме које једном месечно већ три године долазе на радионицу код Биљане.

Посвећене, стрпљиве, пуне љубави према уметности и ручном раду, чувању традиције и лепоте, жене у удружењу „Пачворк арт“ показале су нам колика је срећа кад радите оно што волите. „Поред тога, израда ових рукотворина има посебну чар ако их неком поклањате“, каже Весна Вујичић, која је сваки свој рад поклонила пријатељима. „Свако воли да добије јединствен и необичан поклон, а то је управо оно што ми овде правимо. Моја љубав према пачворку почела је захваљујући поклону који сам добила од пријатељице, кецељи од тексаса и чипке, урађеној у пачворк техници“, сећа се Весна и додаје да је тада схватила да то жели и мора да научи.

„Када се бавите ручним радом попут овог то је право уживање и опушта вас. Стално учимо нешто ново, откривамо нове технике, материјале, пратимо интернет, часописе о пачворку, увек имамо нови изазов, нову идеју“, кажу Нада Бојановић и Гроздана Маравић, обе заљубљенице у пачворк прекриваче.

Како би се сви делови уклопили и не би трошило време на парање и поновни рад, Биљана препоручује ученицама да обавезно направе скицу, израчунају тачно како ће да искроје и исеку материјал и одаберу боје да се све уклопи и добије савршен производ. У пажљиво одабране комаде тканина ове даме уносе сву своју енергију, креативност, стрпљење и посвећеност, због чега се ова уметност веома цени. Поред тога, потребно је и много времена да се уради један предмет, па тако кажу да је за израду једног већег прекривача потребно од недељу до месец дана, у зависности од саме израде, али и инспирације. Највећи изазов су, како кажу наше саговорнице, захтевне технике, тешке мустре које садрже велики број малих делова различитих облика и боја.

Са пачворком можете да се играте, неисцрпне су могућности уколико имате добру идеју. „Ми правимо најразличитије предмете: сукње, торбе, кецеље, капуте, шешире, папуче, прекриваче, јастуке... Највећи нам је проблем да нађемо адекватне материјале по приступачним ценама, јер се у пачворку користе природни материјали са најразличитијим шарама“, кажу чланице „Пачворк арта“. Поред материјала, за израду предмета потребан је посебан прибор: табла, лењир, секач и машина.

Курсеви пачворка трају по три месеца, а радионице се организују и у међувремену, уколико постоји интересовање. Тренутно је у припреми радионица за древну батик технику, намењена онима који су завршили сва три курса. Радионице и састанци прилика су за чланице да раде, да покажу шта су направиле и научиле, да размене искуства, али пре свега да се лепо друже.

Радове ових 15 жена, заљубљеница у пачворк, публика је до сада могла да види на две изложбе. Прва је била у Општини Врачар 2015. године и привукла је велику пажњу, друга је одржана ове године у Галерији „Икар“ у Земуну, а за следећу изложбу Биљана им је задала тешку тему - пејзажи.

Крпице
Према неким подацима пачворк је настао у древном Египту, када се користио за прављење различитих предмета.
Крпче (енгл. patch) је сваки појединачни комад тканине који улази у састав пачворка, а квилт (енгл. quilt: јорган или прошити) је традиционални креветски покривач направљен том техником. Од прибора су потребне: оловке, бојице, хартија и тањи картон, лењир и троугао, кројачки метар, маказе, игле и чиоде, машина за шивење, пегла и мање количине разних тканина.