Неопходно је добро проверити да ли је агенција или особа преко које се добија радни ангажман уопште овлашћена да посредује при запошљавању у иностранству. Ово се посебно односи на грађевинске раднике, који су најчешће жртве трговине људима у циљу радне експлоатације.
Према подацима МУП-а Србије, у последњих неколико месеци је са граничних прелаза враћено преко 150 грађевинских радника који су кренули у Русију, тачније Сочи, а да не знају где иду, ко их води, без радних виза, новца и ваучера за смештај. Последњих година све је присутнија интерна трговина људима - жртве се врбују на територији Србије и не напуштају земљу, већ се пребацују у друге градове.
Глобални извештај Канцеларије Уједињених нација за борбу против дроге и криминала (UNODC) о трговини људима из 2012. године, а на основу података које су доставиле 132 земље, показује да су жртве трговине људима махом жене, и то у 59% случајева (мушкарци 14%). Забрињава чињеница да су 27% свих жртава трговине људима откривених на глобалном нивоу у периоду између 2007. и 2010. године деца, што представља увећање од 7% у односу на период 2003-2006. године. Девојчице чине 2/3 укупног броја деце жртава и 15-20% укупно установљених жртава, укључујући и одрасле, док дечаци чине око 10%.
Када су у питању трендови трговине, постоје регионалне варијације. У земљама Африке и Азије углавном су заступљени случајеви трговине у сврху присилног рада, док је сексуална експлоатација чешћа у Европи и Северној и Јужној Америци. Трговина органима откривена је у 16 земаља широм света.
Светски дан борбе против трговине људима обележава се и у Србији, манифестацијом која ће у Народној библиотеци Србије окупити представнике владиног и невладиног сектора који се овим проблемом баве.
У склопу почетка обележавања Светског дана борбе против трговине људима, Канцеларија УН за борбу против дроге и криминала (UNODC) осмислила је акцију којом настоји да охрабри људе широм света да изразе своју солидарност са милионима жртава. Свако се може придружити међународној #igivehope кампањи на социјалним мрежама и показати солидарност са жртвама трговине људима. Заинтересовани могу да користите #igivehope да сазнају више или посете сајт www.endht.org.
Подршка жртвама се може пружити и укључивањем у међународну иницијативу „Плаво срце“, која ради на подизању свести о страдању жртава и јача политичку подршку у борби против криминалаца одговорних за трговину људима (више на www.unodc.org/bluehart). „Плаво срце“ се може пратити и преко „Твитера“ (http://twitter.com/BlueheartHT) и „Фејсбука“ (www.facebook.com/BlueheartHT), за новости и вести о трговини људима. Помоћ жртвама се може пружити и донацијом фонду Уједињених нација (United Nations Voluntary Trust Fund - www.unodc.org/humantraffickingfund), из кога се финансирају специјализоване организације цивилног друштва које раде са преживелима ове врсте злочина.