Вести

28.07.2014.

Дан борбе против трговине људима

Свeтски дан бoрбe прoтив тргoвинe људима oбeлeжава сe први пут 30. jула oвe гoдинe. Устанoвљeн je нoвeмбра прoшлe гoдинe, каo oдгoвoр на глoбални прoблeм и jeдан oд наjраспрoстрањeниjих oблика криминала на свeту. Дoк je сeксуална eксплoатациjа jeдан oд наjпoзнатиjих oблика тргoвинe људима, брojнe жртвe трпe свe пoслeдицe принуднoг рада, oд кућнoг рoпства дo прoсjачeња и тргoвинe oрганима.

Неопходно је добро проверити да ли је агенција или особа преко које се добија радни ангажман уопште овлашћена да посредује при запошљавању у иностранству. Ово се посебно односи на грађевинске раднике, који су најчешће жртве трговине људима у циљу радне експлоатације.

Према подацима МУП-а Србије, у последњих неколико месеци је са граничних прелаза враћено преко 150 грађевинских радника који су кренули у Русију, тачније Сочи, а да не знају где иду, ко их води, без радних виза, новца и ваучера за смештај. Последњих година све је присутнија интерна трговина људима - жртве се врбују на територији Србије и не напуштају земљу, већ се пребацују у друге градове.

Глобални извештај Канцеларије Уједињених нација за борбу против дроге и криминала (UNODC) о трговини људима из 2012. године, а на основу података које су доставиле 132 земље, показује да су жртве трговине људима махом жене, и то у 59% случајева (мушкарци 14%). Забрињава чињеница да су 27% свих жртава трговине људима откривених на глобалном нивоу у периоду између 2007. и 2010. године деца, што представља увећање од 7% у односу на период 2003-2006. године. Девојчице чине 2/3 укупног броја деце жртава и 15-20% укупно установљених жртава, укључујући и одрасле, док дечаци чине око 10%.

Када су у питању трендови трговине, постоје регионалне варијације. У земљама Африке и Азије углавном су заступљени случајеви трговине у сврху присилног рада, док је сексуална експлоатација чешћа у Европи и Северној и Јужној Америци. Трговина органима откривена је у 16 земаља широм света.

Светски дан борбе против трговине људима обележава се и у Србији, манифестацијом која ће у Народној библиотеци Србије окупити представнике владиног и невладиног сектора који се овим проблемом баве.

У склопу почетка обележавања Светског дана борбе против трговине људима, Канцеларија УН за борбу против дроге и криминала (UNODC) осмислила је акцију којом настоји да охрабри људе широм света да изразе своју солидарност са милионима жртава. Свако се може придружити међународној #igivehope кампањи на социјалним мрежама и показати солидарност са жртвама трговине људима. Заинтересовани могу да користите #igivehope да сазнају више или посете сајт www.endht.org.

Подршка жртвама се може пружити и укључивањем у међународну иницијативу „Плаво срце“, која ради на подизању свести о страдању жртава и јача политичку подршку у борби против криминалаца одговорних за трговину људима (више на www.unodc.org/bluehart). „Плаво срце“ се може пратити и преко „Твитера“ (http://twitter.com/BlueheartHT) и „Фејсбука“ (www.facebook.com/BlueheartHT), за новости и вести о трговини људима. Помоћ жртвама се може пружити и донацијом фонду Уједињених нација (United Nations Voluntary Trust Fund - www.unodc.org/humantraffickingfund), из кога се финансирају специјализоване организације цивилног друштва које раде са преживелима ове врсте злочина.