За реализацију мера за самозапошљавање издвојено је укупно 17.647.058,82 динара, од чега је град Ниш издвојио 9.000.000,00 динара, а Национална служба за запошљавање 8.647.058,82 динара.
Од укупно 147 захтева, позитивно је одлучено да 70 лица из теже запошљивих категорија добију субвенцију за отварање предузетничке радње.
Субвенцијом која подразумева једнократни износ у вредности од 250.000,00 динара за теже запошљиве категорије и 270.000,00 динара за особе са инвалидитетом град Ниш и Национална служба за запошљавање помажу да лицима да покрену сопствени бизнис.
Корисницима субвенција доделиле су одлуке Градоначелница града Ниша Драгана Сотировски и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања проф. др Дарија Кисић Тепавчевић. Додели одлука присуствовали су и помоћница министарке Маја Ђорђевић, генерални директор НСЗ Зоран Мартиновић, као и директор филијале Ниш Бобан Матић и заменица директора Вања Стојковић са сарадницима.
Градоначелница је најпре пожелела корисницима подстицајних средстава успешан рад, да у наредним месецима и годинама запосле још суграђана који су без посла. Такође, нагласила је да је тренутно на евиденцији Националне службе запошљавања у Нишу 23.350 незапослених. Сагласила се са министарком да је наш циљ да, користећи повољно пословно окружење које Ниш има и уз активне мере политике државе, тај број буде мањи од 20.000 људи без посла у нашем граду.
Директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић рекао је да ове године постоји велико интересовање незапослених широм Србије да започну сопствени бизнис, да је до сада додељено више од 3.000 субвенција за самозапошљавање и да верује да ће до краја године бити додељено око 4.000 тих субвенција.
“Заједно идемо даље, заједничким снагама желимо да следеће године кажемо да смо постигли још боље резултате и још већи успех. Надамо се да ће млади предузетници који данас имају прилику да уплове у свет предузетништва бити успешни и да заједно градимо још бољу и напреднију Србију“, поручила је Кисић Тепавчевић.
Корисници су се највише определили за отварање производних и интелектуалних делатности, а из теже запошљивих категорија највише су се истакли у покретању сопствених предузетничких радњи лица која су млађа од 30 година и жене.
До сада је реализацијом републичких јавних позива обухваћено више од 1000 лица са евиденције, док је споразумима са свих 12 локалних самоуправа, реализацијом 25 јавних позива у Нишавском округу до сада сагледано близу 700 лица.
Након доделе одлука, министарка Кисић Тепавчевић и помоћница министарке Ђорђевић су са генералним директором НСЗ, делегацијом нишке филијале НСЗ и градоначелницом Ниша обишли су „Техно и опрема инжињеринг“, послодавца са територије филијале Ниш, који се бави производњом опреме, пројектовањем, консалтингом у угоститељству. Породична компанија основана 1994. године, редовни је корисник услуга Националне службе за запошљавање. Породица Димитријевић власник је и компаније „Флерт“ која се бави производњом колача.
Током обиласка послодавца директор НСЗ је изразио задовољство због сарадње компаније са Националном службом за запошљавање кроз различите активне мере запошљавања, али и због чињенице да након истека уговорне обавезе лица које преузима са евиденције и задржава у радни однос.
Предузетник Миливоје Димитријевић пожелео је добродошлицу министарки Кисић Тепавчевић и генералном директору НСЗ Мартиновићу, рекао да је дугогодишњи корисник свих услуга НСЗ и да ће наставити сарадњу с обзиром на то да су за обе компаније које су у породичном власништву конкурси отворени, а кадрови са евиденције Националне службе за запошљавање показали су се одличним.