Преко 60 послодаваца је представило рекордну понуду од 1.015 радних места, у електротехничкој, економској, комерцијалној, трговачкој, правној, туристичкој, угоститељској, машинској струци, у грађевинарству, здравству, текстилној, прехрамбеној, графичкој индустрији. Највећу шансу да дођу до посла имали су радници у производњи, затим информатичари, лекари, физиотерапеути, дефектолози, ветеринари, менаџери, комерцијалисти, продавци, занатски радници, магационери, ауто-механичари и многи други.
"Одзив незапослених је велики. Успех сваког сајма зависи првенствено од броја и квалитета понуђених послова, а видим да је то овде постигнуто, јер је понуђен највећи број слободних места до сада. С обзиром на околности, верујем да ће послодавци наћи квалитетан кадар, који ће и запослити", нагласио је заменик директора НСЗ Драган Сикимић и апеловао на представнике локалних самоуправа да се ангажују на довођењу страних инвеститора у своје средине, како би допринели запошљавању и смањењу стопе незапослености и створили потенцијал за даљи развој.
Татјана Видовић, директорка новосадске филијале НСЗ, истакла је да Град Нови Сад активно ради на решавању проблема незапослености.
"Ове године су на територији Јужнобачког округа организована четири сајма запошљавања - један у Бачкој Паланци и три у Новом Саду. Поред тога, спроводе се и друге бројне мере активне политике запошљавања, финансијске и нефинансијске. Град и НСЗ заједнички раде на запошљавању, а чињеница је да се као резултат наших напора смањује број незапослених. Сваке године се улажу све већа средстава и на републичком и на локалном нивоу, што резултира повећањем броја запослених са евиденције Националне службе за запошљавање", рекла је Видовићева.
Један од редовних учесника сајмова запошљавања је ФКЛ из Темерина, добитник признања НСЗ за допринос запошљавању у 2015. години, за запошљавање радника без финансијске подршке. ФКЛ има преко 600 запослених, а по речима Тање Бокун, директорке Сектора људских ресурса, потребна им је и млада радна снага, али и радници са искуством, како би спојили различите врсте енергија, што ће довести до најбољих резултата.
"Сајмови имају много предности, а да је тако потврђује и наше редовно учешће, јер ретко који сајам прође без нас. Најпотребнији су нам радници за обраду метала и машински инжењери, а на сваком сајму нађемо бар неколико радника које запослимо", рекла је Тања Бокун.
Manpower Group Serbia, заступник страног инвеститора Lear Corporation, тражила је највећи број радника. Менаџерка предузећа Марта Фораи истиче да ће ова фирма у наредне две године запослити 2.000 људи.
"Тренутно тестирамо 200 лица недељно, а прва запошљавања ће уследити у фебруару 2016. године. Највише ће се запошљавати оператери у производњи, али и инжењери квалитета, логистике, машинства и стручњаци у администрацији, финансијама и људским ресурсима. Незапослени могу да се пријаве или преко нас или преко НСЗ. Веома смо задовољни посетом кандидата на сајму. Углавном се пријављују незапослени који су недавно завршили школу или скоро остали без посла", рекла је Марта Фораи.
Сајам пружа прилику и младима без радног искуства. Младен је професор географије и на евиденцији НСЗ је две године. Радио је различите послове, али никад у струци.
“Други пут сам на сајму запошљавања. Мислим да треба долазити и себи пружити прилику да се посао нађе. Овај пут сам видео неколико понуда за рецепционере. Вреди покушати”, каже Младен.
Са њим се слаже и Светлана Вулетић из Новог Сада: „Мислим да је сајам одлична прилика за повезивање послодаваца и људи који траже посао”.