Како да напишете добру радну биографију, да дођете у контакт са правим послодавцима и представите им се на најбољи начин, како да превазиђете трему и сазнате која питања најчешће послодавци постављају на разговору за посао - вештине су са којима се упознају незапослени са евиденције који дођу на обуку за активно тражење посла у НСЗ.
Обука се организује једном недељно, а заинтересоване кандидате, који треба да имају најмање трећи степен образовања, на обуку упућују њихови саветници. Током обуке биће им представљене мере активне политике запошљавања НСЗ, као и све користи које могу имати од укључивања у наше програме.
„Интересовање је велико и кандидати су спремни да активно учествују у разговору и постављају питања“, каже саветница Виолета Судар, која овакве обуке води већ десет година. Она додаје да јој искуство показује да је обука веома корисна, те да и полазници који нису у старту били мотивисани после обуке имају позитивно мишљење и кажу да ће променити начин на који су до тада тражили посао.
У то смо се и сами уверили у разговору са кандидатима који су прошли обуку. Веома су задовољни оним што су научили, као и што су захваљујући доброј информисаности и обучености саветнице добили одговор на свако питање.
Славица Дикановић, дугогодишњи новинар и туристички водич, у потрази је за стабилним послом. Каже да јој је обука за активно тражење посла разрешила поједине правне недоумице, те сада тачно зна како ће даље да тражи посао.
Наду Арађан, докторку ветеринарске медицине, ова обука мотивисала је да активније тражи посао, а посебно јој је значила размена искустава са осталим полазницима. „Схватила сам да нисам сама и да имам подршку“, каже Нада и додаје да ће прво променити стари CV, јер сада зна како треба да изгледа добра радна биографија.
„На сва питања сам добила одговор, сада сам сигурнија у себе и почећу да се директно обраћам послодавцима“, каже Јелена Важић, којој су разговор и размена искустава са осталим кандидатима били драгоцени. „Нисам имала добро искуство са појединим послодавцима, а сада сам научила како да се информишем и да их добро упознам. Заинтересована сам и за Клуб за тражење посла, па ћу се пријавити и за ту практичну обуку“, додаје Јелена.
Саветницa Виолета Судар истиче да је кључна ствар за оне који траже посао управо прикупљање правих података о фирми и послодавцу, како би знали какве раднике тражи и шта очекује. На основу тих сазнања треба да прилагоде своју радну биографију и представљање послодавцу. Такође, морају бити спремни и да послодавце контактирају сами, без обзира да ли је отворен конкурс за радно место или није. У томе им могу помоћи чланови породице, пријатељи и познаници. Социјална мрежа се прави тако што се остаје у контакту са школским друговима, колегама са факултета или посла, односно остаје у добрим односима са бившим послодавцима.
За добро представљање посебно су важни добро написан CV, контактно и пропратно писмо, што полазници такође науче на обуци.
„Најчешћа грешка када је у питању радна биографија јесте што већина има универзални CV, који не прилагођава послодавцу код којег конкурише. Такође, не треба наводити године или брачно стање. CV треба да буде јасан, прилагођен послодавцу и радној позицији и да садржи само податке значајне за посао за који се конкурише”, истиче Виолета.
Такође, једна од нарочито корисних вештина која се усвоји на обуци јесте начин на који се разговара са послодавцем, па се тако кандидати упознају са најчешћим питањима која им могу бити постављена на разговору за посао, попут: како подносите рад под притиском, како реагујете када вам неко нешто нареди и слична... Током обуке често се кандидати стављају у реалну ситуацију, проверава се како реагују током разговора за посао и дају им се сугестије шта треба да промене, као и смернице какав став да заузму током разговора и како да се снађу у свакој ситуацији.
Најчешћа питања која кандидати постављају тичу се законске регулативе у области запошљавања, најтраженијих занимања на тржишту рада, затим састављања радне биографије и припреме за разговар са послодавцем, као и на који начин преговарати о плати.
Порука свима је да активно траже посао и да су сами одговорни за свој успех, а Национална служба за запошљавање је ту да им на каријерном путу пружи подршку.