„До сада сам научила основно сналажење у ERP софтверу, израду гаранција за техничке уређаје, попуњавање књиге пошиљки, вођење евиденције пошиљки, управљање залихама канцеларијског материјала, основну комуникацију са купцима, контролу исправности рачуна и многе друге административне послове. Задовољна сам оним што сам научила“, истиче Александра.
Компанија „Велдгас“ из Зрењанина бави се производњом техничких гасова (пунионица) и увозом и дистрибуцијом опреме, уређаја, резервних и потрошних делова и додатних материјала за заваривање и резање метала. Као ексклузивни увозник, представник за територију Србије, заступа десет међународно признатих компанија, чији производи су сертификовани европским и светским сертификатима. „Велдгас“ овим производима снабдева привредна друштва разних профила, од малих занатских радњи до тешке индустрије.
Владимир Шокловачки, власник и генерални директор, изнео нам је своја искуства о програму.
„Стручна пракса не само да је добар програм, већ је и неопходан. Пружа двоструку корист, како незапосленим лицима тако и послодавцима. Незапослени имају прилику да осете радну атмосферу, да науче све што их занима и што им је потребно за практично и професионално усавршавање, али и да схвате шта је то што не могу да раде. Из мог угла, мислим да највећа корист лежи управо у томе да схвате у којим се пословима не проналазе. Успешан завршетак основног или чак и високог теоријског знања, тј. образовања, уопште није гарант успешности у пракси. Ту су скоро сви приправници у озбиљној заблуди. Са једне стране, оно што знају релативно лако ће надоградити и усавршити уколико имају жељу, амбиције и вештине, а са друге стране - имаће прилику да реално измере свој пословни капацитет. Млади често имају искривљену слику о себи и својим професионалним вештинама. С обзиром да немају практично искуство, за њих овај програм представља драгоцену прилику да о послу науче оно што у школи нису могли, али и да науче још понешто о себи. Држава мора да помогне младим људима у проналажењу првог запослења, јер је тај процес у финансијском смислу сувише болан за мала привредна друштва и предузетнике. Зато је младима без искуства практично немогуће да нађу први посао без стручне праксе, јер нико не жели да улаже време и новац, као најоскудније ресурсе у пословању, у нешто што у старту носи велики ризик од неуспеха“, каже Шокловачки и додаје да послодавци кроз овај програм имају прилику да упознају особу у потпуности, да је обуче на најквалитетнији могући начин и након озбиљне и пажљиве припреме некога запосле уз релативно мали трошак и минимални ризик.
„До сада смо имали неколико приправника, а квалитет сарадње се кретао од лоше до одличне. Охрабрује податак да се већина њих, уз наш скроман допринос, сада запослила. За колеге из НСЗ имамо само речи хвале. Колегијалност је чак и на вишем нивоу него што смо очекивали“, истиче Шокловачки.
„Велдгас“ је углавном тражио особе економске струке, а обучавани су у области административних, књиговодствених и комерцијалих послова. Поједине приправнике су задржали наког окончања програма стручне праксе.
Фирма у комерцијалном и административном делу има десеторо запослених, а у производном и логистичком петоро. Кадар сматрају веома драгоценим ресурсом и труде се да запошљавају особе које умеју да се прилагоде и пронађу своје место у постојећем систему и прате све промене које су неопходне у таквом динамичном окружењу.
„Године уопште нису пресудан фактор, прилику пружамо свима. Међутим, морам рећи да сам разочаран приступом и интензитетом интересовања младих. Иако не волим да генерализујем, досадашње искуство у раду са младима показује да је ниво њиховог укупног квалитета далеко испод очекиваног и неопходног за успешну пословну борбу. Наравно, има и изузетака, али су ретки. У будућности ћемо наставити са запошљавањем особа у теренској комерцијали, како бисмо детаљно покрили комплетно тржиште наше државе. Ова поцизија пружа заиста изванредне могућности зараде, која је нажалост скоро и једини мотиватор већине запослених“, каже директор „Велдгаса“.
На питање о производним плановима, каже да су срећни што уопште могу да се похвале у овим тмурним временима.
„Уз огромне напоре и велику жељу, али и пожртвованост и посвећеност, успели смо да из године у годину бележимо све боље резултате. Наставићемо тако и даље, а улагањем у унапређивање комплетне инфраструктуре очекујемо да ћемо моћи да подигнемо пословни капацитет на још виши ниво“, каже Владимир Шокловачки.