Пројектом координира Тим за укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије, уз финансијску подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу. Циљ једногодишњег пројекта је да се кроз унапређење капацитета и сарадње релевантних локалних актера омогући упошљавање теже запошљивих категорија становништва, допринесе смањењу сиромаштва и подстакне социјална укљученост осетљивих друштвених група, како на локалном тако и на националном нивоу. Сарадник на пројекту је и Национална служба за запошљавање - Филијала Крагујевац, са испоставом у Книћу.
Конференцију су отворили Марија Стојадиновић, директор Развојног бизнис центра и координатор пројекта и Милић Миловић, председник Скупштине општине Кнић. У уводном делу учесницима се обратила и Ирена Латиновић, представница Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва. Посебна пажња посвећена је налазима и препорукама Другог националног извештаја о социјалном укључивању и смањењу сиромаштва за период 2011-2014., као и Програму реформи политике запошљавања и социјалне политике Републике Србије у процесу приступања Европској унији.
Према подацима НСЗ, у општини Кнић пријављено је 1.500 незапослених. Посматрано по годинама старости најзаступљенија су лица до 30 година, док посматрано по стручној спреми 62% чине лица са III и IV степеном стручне спреме. Управо из тих разлога, по оцени преставника локалне самоуправе, најбоље резултате дале су мере „Прва шанса“ и „Стручна пракса“.
Директорка крагујевачке филијале НСЗ Горица Бачанин истакла је добру сарадњу општине и НСЗ у реализацији програма и мера активне политике запошљавања, као и мера које су спроведене уз суфинансирање општине. У периоду од 2011. до 2015. године општина Кнић је учествовала са 6,4 милиона динара у реализацији програма јавних радова и стручне праксе.
Како је на конференцији истакнуто, у оквиру пројекта у наредном периоду реализоваће се и пилот-програм подршке самозапошљавању теже запошљивих група грађана. У комисији која ће оцењивати приспеле бизнис-планове биће и преставник НСЗ.
Општина Кнић ће формирати и интерсекторску локалну радну групу, која ће уз подршку експерата проћи обуку за припремање пројеката по ЕУ стандардима и израдити најмање два предлога пројеката за подршку запошљавању. Циљ је да се осмисле иновативни модели запошљавања теже запошљивих категорија, уважавајући специфичности локалног тржишта рада.