- За 12 конкурса који се односе и на незапослене и на послодавце опредељено је 6,5 милијарди динара, чиме ће, према проценама, бити обухваћено више од 20.000 незапослених. Акционим планом дефинисане су теже запошљиве категорије које послодавци треба да укључе уколико користе субвенције за запошљавање. Особе са инвалидитетом су приоритет и укључују се у све програме, а неки програми имају и одређене погодности, па су резервисани и већи износи – навео је Мартиновић.
Он је појаснио да се, у оквиру програма за самозапошљавање, особама са инвалидитетом исплаћује 330.000 динара, уместо 300.000 колико је резервисано за остала незапослена лица, а да у оквиру програма субвенционисања зараде за особе без радног искуства, Национална служба 12 месеци послодавцу обезбеђује накнаду до износа минималне зараде. Мартиновић је истакао да су актуелни и програми за особе са инвалидитетом које имају други степен тешкоћа и препрека у раду, као што су програми за опремање радног места, набавку опреме и финансирања радног асистента, уколико је потребно помоћи особи са инвалидитетом на радном месту.
Директор НСЗ је подсетио и на програм намењен младима од 16 до 30 година „Моја прва плата“, који се споровди у последње две године, а за који је рекао да је допринео унапређењу положаја младих људи. Он је истакао да је Национална служба недавно у тај антикризни програм укључила око 9.000 лица, и поручио да НСЗ и ове године наставља са програмом стручне праксе за младе, као и са програмом приправништва за незапослене са средњом и високом стручном спремом.
- Послодавци траже младе са искуством, а млади када излазе из система образовања немају практична знања, и овим програмима им омогућавамо да та знања стекну у периоду од 6 до 12 месеци. За њих обезбеђујемо новчане накнаде - у стручној пракси за средњошколце 22.000, за оне са вишом школом 24.000, а за високошколце 27.000 динара, а када је у питању програм приправника – за високошколце 20 посто изнад минималне зараде, а за средњошколце минималну зараду, уз обезбеђену уплату доприниса за социјално осигурање.Високошколци који конкуришу за програм приправника треба да су на студијама имали просек најмање осам, да су млађи од 30 година и да су пријављени код НСЗ – рекао је Мартиновић и додао да су конкурсима обухваћени и старији од 50 година живота.
У изјави за РТС, Мартиновић је нагласио да су овогодишњи програми углавном резервисани за приватни сектор, осим малог изузетка где може да конкурише и јавни сектор. Како је објаснио, највећи број програма је отворен до 30. новембра, за особе са индвалидитетом све до краја године, заинтересовани за јавне радове могу да конкуришу до 15. марта, а за програм самозапошљавања до 31. марта.
- Захваљујући директним финансијским подстицајима, прошле године смо имали укључено у програме и мере око 18.000 лица, а преко 2.000 је било особа са инвалидитетом, па ове године очекујемо још већи број укључених незапослених, имајућу у виду и већи буџет у односу на претходну годину - закључио је Мартиновић.
| ПОГЛЕДАЈТЕ ВИДЕО |