Вести

23.02.2018.

Кроз добру обуку до посла

Градски центар за социјални рад Београда кроз различите пројекте и обуке помаже осетљивим, теже запошљивим групама да дођу до посла, како кроз Клуб за тражење посла у сарадњи са Националном службом за запошљавање, тако и кроз посебне радионице за предузетништво.

„Пословна идеја и развој бизниса“ је радионица у оквиру које су присутни у Старом двору у Београду могли да чују све о покретању сопственог посла, од идеје до реализације и развоја фирме. Кроз примере добре праксе предавачи и ментори указивали су на различите могућности предузетника на тржишту и скретали пажњу на све сегменте уласка у свет предузетништва.

Силвана Ђорђевић, тренер и ментор у Центру за социјални рад Београда, подсетила је колико је важна добра пословна идеја и настојала да подстакне учеснике да дају одговоре на сва важна питања неопходна за успех идеје на тржишту.

Зашто започињемо приватни бизнис? Коме је потребно оно што ја продајем? Ко су потенцијални клијенти и како да сазнају за оно што ја радим? Како да пласирам производ или услугу и какав је утицај окружења на бизнис?

„То су само нека од питања која сваки предузетник мора да постави и да одговоре на њих. Важно је урадити детаљну анализу, бити спреман за тај пут и не плашити се препрека које могу да се појаве“, истиче Силвана Ђорђевић.

Она је додала да више од 50 одсто људи који дођу на обуку о предузетништву нема јасну идеју о бизнису. „Ми их упућујемо на најважније ствари, да размисле шта желе и како да раде, а најважније је зашто, јер то питање носи мотивацију и снагу. Права ствар је да потенцијални предузетник открије своје најбоље квалитете“, објашњава она.

На радионици смо чули да постоји и могућност да се идеја открије кроз постојећу индустрију, којој се можемо прикључити и понудити нешто што знамо да радимо. Као пример Силвана наводи индустрију бриге о псима кућним љубимцима, која је у урбаним срединама све развијенија. Све је више приватних фирми које у овој сфери нуде најразличитије услуге: купање, шишање или шетање паса, затим вртиће за псе, кафиће и ресторане који су отворени и за кућне љубимце (пет френдли).

Наводећи примере успешне праксе, Силвана је поменула једну фирму из Америке, која се досетила да сваком купцу душека дарује један мали душек за кућног љубимца. „Добар пример је и фирма која се бави органском производњом 'Вранић органић' и даје могућност произвођачима органске хране да закупе земљиште, да се обуче или купе семе“, каже она.

Миодраг Пешић, директор Градског центра за социјално предузетништво у Београду, истакао је да Центар кроз различите пројекте и обуке жели да помогне теже запошљивим групама да буду видљивије, да лакше дођу до посла и осамостале се.

„Наши програми дају добре резултате. У сарадњи са партнерима запослили смо више од 40 особа са инвалидитетом и поред свих тешкоћа и препрека на које заједно наилазимо. Имамо најаву да ће једна друштвено одговорна компанија ових дана запослити наша два момка који су шампиони у паратеквонду, што ме посебно радује. Позивам све компаније да нам се придруже и помогну нам да запослимо што већи број особа са инвалидитетом, а искуства нам говоре да су они добри и пожртвовани радници“, каже Пешић.

Он додаје да Центар у сарадњи са Националном службом за запошљавање успешно спроводи обуке за покретање сопственог бизниса, али и посебне обуке за активно тражење посла, кроз Клуб за тражење посла, који је похађао велики број полазника.

„Многи полазници су данас успешни у свом послу, а најчешће покрећу приватан бизнис у областима производње и угоститељства“, закључује Пешић.