Вести

18.01.2019.

Мотивација и самопоуздање приликом тражења посла

Говорећи о Тренингу самоефикасности, као мери активне политике запошљавања намењеној теже запошљивим лицима, Дубравка Смиљанић, саветница за планирање каријере у Филијали Ужице НСЗ истиче:

„Ова обука пружа незапосленим лицима пре свега могућност да препознају и развију своја знања и вештине како би се што успешније представили послодавцу, да препознају и превазиђу препреке које се могу јавити при запошљавању, да дођу до информација о слободним радни местима. Истовремено, јачају самопоуздање у процесу тражења посла и усвајају одређена знања и вештине, као што су писање радне биографије или разговор са послодавцем. У складу са овим су и циљеви обуке, пре свега јачање капацитета који су веома битни за активно и истрајно тражење посла, за подизање самопоуздања, мотивације и спремности да се поднесе непријатност при тражењу посла, али са друге стране и да се подигне лична одговорност, а крајњи циљ је усвајање стратегија и вештина за тражење посла“.

Тренинг самоефикасности се реализује у мањим групама и уз активно учешће полазника, уз размену искустава која могу бити значајна не само приликом тражења посла, него и у неким свакодневним ситуацијама. Обуку реализују сертификовани психолози НСЗ.

„Често се дешава да незапослени приликом разговора са саветницима о укључивању у обуку пружају неку врсту отпора - према учењу, према стицању нових знања... Питају каква обука је у питању и како ће им помоћи, хоће ли их након обуке неко запослити. Морамо истаћи да не зависи само предавача, него и од самих полазника, колико ће бити спремни да се активирају и раде на сопственој промени. Ефекте обуке пратимо на два нивоа, један је психолошки и тиче се подизања самопоуздања, активације, мотивације, јачања, а други је само запошљавање. У складу са постављеним циљевима, можемо рећи да смо и ефектима обуке јако задовољни“, истиче Дубравка.

Тренингом самоефикасности у 2018. години обухваћено је 87 незапослених, доминантно женске популације, чак 82,7%. Старосна структура показује да је учешће незапослених старости до 30 година - 15%, од 30 до 50 година - 63% и преко 50 година - 22%. Квалификациона структура је хетерогена, а највеће учешће имају лица са III и IV степеном стручне спреме - 62%.