Подршка предузетништву у филијали Краљево
Филијала Краљево Националне службе за запошљавање je 7. јула, у свечаној сали Народне библиотеке „Стефан Првовенчани“ у Краљеву, организовала свечано уручење одлука за самозапошљавање.
Породични послови су прави драгуљ у предузетништву: приврженост породици и породичној традицији је водиља у послу.
Производња „Ферт плуса“ је производња ливеног бетона - ферт гредица, испуна, пропратног материјала и бетонске галантерије: бехатон коцки, сливника, ивичњака, стубова за ограде. Објекат-радионица ове радње налази се у индустријској зони Зрењанина. Власница Весна Пејак обавља административни део посла и води пословне књиге.
Весна је дипломирани економиста. По завршетку студија радила је послове у струци, углавном на одређено време, у три фирме. Њен отац покренуо је и развио бизнис израде бетонске галантерије, а по очевом пензионисању било је очекивано да она настави посао. Радњу је регистровала 2013. године, уз финансијску подршку програма за самозапошљавање.
„Сећам се како су моји родитељи развијали овај бизнис. Кренули су да раде у дворишту, па су подигли кредит, па су тек после петнаестогодишњег рада успели да купе објекат у коме се данас одвија производња“, истиче Весна.
У том контексту је и њен одговор на питање зашто други не успевају. “Вероватно и због великих очекивања. Врло брзо очекују велики новац, а потребне су бар три године да се бизнис развије - да се стекну муштерије, њихово поверење и поверење пословних партнера“, каже Весна.
Породични послови су зато прави драгуљ у предузетништву - приврженост породици и породичној традицији је водиља у послу. Не жали се на рад и залагање који су на добробит и члановима породице и будућим генерацијама. У породичним пословима вероватно раде најистрајнији међу упорнима, зато се послови не гасе, већ их настављају деца.
У „Ферт плусу“ је запослено, уз власницу, двоје радника, један као стални, а други као сезонски радник. Посао у овој бранши је наглашено сезонског карактера, с обзиром да производе не лагерују, него све раде по мери и наруџбини. У периоду децембар-фебруар нема производње.
„Проблем наплате од фирми, али и од физичких лица, велики је не само у бранши, него у предузетничком сектору у целини“, истиче Весна Пејак. Амбиција власнице је да у овим турбулентним условима очува бизнис, уз редовну исплату зарада.
„Било је очекивано да наследим породични посао“, истиче Милан Арсенић, власник СР „Експрес кључ“ из Зрењанина. Бизнис је започео Миланов отац, а 2011. године, уз финансијску подршку програма за самозапошљавање, Милан је регистровао радњу „Експрес кључ“. Радња је регистрована за израду печата, нарезивање кључева и оправку брава.
Израда и нарезивање кључева су стари занат, за који је знања и искуство стекао од оца, помажући у радњи. Наследио је фирму која добро послује и налази се на доброј локацији, у центру Зрењанина. Појава кодираних кључева условила је да занат мора да иновира, те је субвенцију по програму самозапошљавања искористио за унапређење посла - купио је машину за кодирање, с обзиром да је израда кључева данас спој електронике и класичног нарезивања.
„Јака конкуренција и слаба куповна моћ условљавају да на тржишту опстају само послови у којима се нуде производи и услуге који су нужни“, сматра Милан. План му је да прошири фирму и отвори још један локал.
Филијала Краљево Националне службе за запошљавање je 7. јула, у свечаној сали Народне библиотеке „Стефан Првовенчани“ у Краљеву, организовала свечано уручење одлука за самозапошљавање.
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, у сарадњи са Националном службом за запошљавање, Унијом послодаваца Србије и Привредном комором Србије, спроводи националну анкету о потребама послодаваца за период 2025–2027. године.
Филијала Кикинда Нaционалне службе за запошљавање организовала је 23.06.2025. године свечану доделу уговора за субвенције за самозапошљавање. Уговоре је уручио директор НСЗ Милан Боснић.
Филијала Пирот Националне службе за запошљавање је 19. јуна 2025. године, имала прилику да учествује на догађају у оквиру пројекта „Снажне и важне“, у организацији НАЛЕД-а, а уз подршку Британске амбасаде у Београду. Тема догађаја је представљање истраживања ставова малих предузећа, предузетника и предузетница у Србији и приказ примера добре праксе пружања подршке развоју женског предузетништва у јединицама локалне самоуправе.
У току је пријављивање незапослених особа за обуку за Java Script програмирање у Филијали Нови Сад Националне службе за запошљавање (НСЗ) у Новом Саду. Обука ће трајати до 8 недеља и планирано је укључивање 20 незапослених лица. Предвиђена динамика обуке је 20 сати у току радне недеље (5 радних дана по 4 сата рада). Полазници ће по завршеној обуци добити потврду о савладаном програму обуке за основе Java script програмирања.
Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.
Прихвати