
Уручивање уговора корисницима овогодишњих програма НСЗ
Филијала Кикинда Националне службе за запошљавање организовала је 23. маја свечану доделу уговора корисницима овогодишњих програма и мера активне политике запошљавања.
Грађани који нису стекли образовање кроз школски и универзитетски систем, али и они који то јесу али желе да се боље позиционирају на тржишту рада, уз помоћ сертификата компетенција могу да сертификују и животно знање како би лакше дошли до жељеног посла. Наведену услугу ће им од јесени пружати и саветници у Миграционим сервисним центрима (МСЦ) при Националној службе за запошљавање (НСЗ).
Пројекат „Пасош компетенција” који је до сада спроводила Мрежа активиста за Пасош компетенција у Србији (МАПС) уз подршку Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (ГИЗ) ГмбХ, од јесени наставља и НСЗ/МСЦ. МСЦ саветници ће уз помоћ овог инструмента грађанима пружати још квалитетније саветовање и подршку при дефинисању и вредновању знања, вештина и искустава стечених током живота.
Ивана Ристићевић из ГИЗ истиче да су грађани који су им се обраћали за помоћ добро прихватили Пасош компетенције. „Пасош компетенција је већ показао добре резултате у оснаживању особа из осетљивих или тешко запошљивих категорија да се истакну на тржишту рада, поготово што његова примена не зависи од образовања и социо-економског статуса особе која користи услугу израде Пасоша. Зато је ГИЗ је подржао саветнике при Миграционим сервисним центрима обуком за коришћење алата и тиме им на неки начин олакшао свакодневни рад са клијентима”, каже Ристићевић.
Пасош се разликује од класичног каријерног саветовања по томе што је више усредсређен на оснаживање саветоване особе – на јачање њених снага кроз дефинисање компетенција које већ поседује, али и препознавање неискоришћених потенцијала за развој нових компетенција. Циљ је подстицање на целоживотно учење и активнију улогу на тржишту рада.
Саветник за запошљавање из филијале у Београду Мирослав Јовић наводи да је у комуникацији са клијентом кључно помоћи му да се ослободи, отвори према себи и препозна своја знања и вештине значајне на тржишту рада.
„Разговор који се води у више сесија требало би да отвори личност, да прође кроз свој целокупни радни искуствени период живота. Треба узети у обзир и пријављени и непријављени радни стаж, оно што је особа радила у оквиру своје делатности и ван ње, шта је радила у породици. Управо је то Пасош компетенција – ако неко, на пример, у кући кречи, лепи тапете, ако је био помоћни радник у градњи своје куће, да се то све узима у обзир. Људи треба да добију потврду да је то послодавцима вредно“, објашњава Јовић.
Пасош компетенција може бити ефикасан инструмент и за помоћ послодавцима у процесу професионалне селекције или систематизације радних места.
„Послодавци ће упознајући се са корисницима који имају сертификат о својим компентенцијама бити освешћенији да је то нешто што треба узети у обзир. Рецесија радне снаге додатно је потврда да је потребно запошљавати људе због њихових знања, вештина и исукустава, не због формалног образовања“, каже Винка Жунић из МАПС
Пројекат „Пасош компетенција” и интеграција пројекта у мрежу Миграционих сервисних центара, подржани су у оквиру глобалног програма Немачке развојне сарадње „Центри за Миграције и Развој“ ЗМЕ, који у Србији спроводи ГИЗ.
Промоција запошљавања један је од стратешких циљева Немачког информативног центра за миграције, стручно образовање и каријеру ДИМАК и подразумева индивидуално саветовање и информисање о могућностима стручног образовања, запошљавања и реинтеграције, као и обуке за припрему радне биографије и пријављивање за посао. Партнери ЗМЕ програма су Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Национална служба за запошљавање и Комесаријат за избеглице и миграције.
Филијала Кикинда Националне службе за запошљавање организовала је 23. маја свечану доделу уговора корисницима овогодишњих програма и мера активне политике запошљавања.
Директорка Филијале Пријепоље Националне службе за запошљавање Рафета Хајдаревић посетила је 22. маја, заједно са својим сарадницима - шефом Одсека за програме запошљавања Миланом Србљановићем и координатором Испоставе Прибој НСЗ Сенадом Мулаосмановићем, два прибојска послодаваца - Flex Academy и ФАП корпорацију, са којима НСЗ већ годинама успешно сарађује.
Чачанска Филијала Националне службе за запошљавање организовала је током маја више састанака са матурантима средњих школа моравичког округа. Том приликом ученицима су презентоване услуге и мере НСЗ које им, након завршеног школовања, могу помоћи приликом запошљавања у струци или на другим изабраним пословима.
Град Лозница је, у сарадњи са лозничком Филијалом Националне службе за запошљавање, 27. маја расписао Јавне позиве за реализацију мера активне политике запошљавања за 2025. годину. Кроз споразум о суфинансирању биће реализоване три мере, односно програми самозапошљавања, стручне праксе и јавних радова за особе са инвалидитетом (ОСИ).
Филијала Прокупље Националне службе за запошљавање 22. маја је организовала у Галерији Божа Илић други овогодишњи Сајам запошљавања, на ком су се представила 23 послодавца, која су исказала потребу за попуњавањем преко 300 радних места свих нивоа квалификација из различитих делатности и занимања.
Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.
Прихвати