ИНМОЛД ПЛАСТ је породична компанија, основана 2006. године, чија је основна делатност израда висококвалитетних алата за бризгање пластике и обојених метала, а поред алата бави се и израдом ИМЛ робота.
Због недостатка одговарајућег кадра за потребе алатнице, ова компанија је 2011. године започела програм оспособљавања ђака у средњим школама. У сарадњи са Техничком школом у Пожеги, компанија обучава средњошколце за два смера - техничар за компјутерско управљање и техничар мехатронике, при чему од око 50 ученика који се обуче у току године, 10 најбољих постају стипендисти компаније. Сви ученици под надзором професора могу да бораве у компанији 1-2 дана седмично, како би унапредили знања и вештине кроз директно укључивање у активности компаније.
У саставу компаније налази се и Центар савремених технологија, за реализацију практичне наставе на две машине, намењене за професионално оспособљавање, а који је опремљен у сарадњи са локалном самоуправом и Немачком владином агенцијом ГИЗ.
Томислав Милетић, главни ментор практичне наставе у компанији ИНМОЛД ПЛАСТ, овом приликом је истакао:
„Кроз програм обуке за алатничаре на машинама за термообликовање у току године укључили смо укупно 17 лица, у првој групи њих 7, која је завршена, а у другој групи, која је недавно почела још 10 кандидата. Кандидати су прошли обуку ручне обраде, универзалног струга, универзалне глодалице и ЦНЦ оператерства и показали су завидно интересовање у овој области, тако да је свих 7 кандидата добило стално запослење у нашој компанији. Других 10 кандидата је у режиму обучавања, посматрамо их и тестирамо и надамо се добром исходу на крају обуке “, каже Милетић.
Зорица Милошевић, директорка ужичке филијале НСЗ, истакла је да је текућа година била посебно успешна у реализацији програма обуке за потребе послодавца, преко кога послодавци настоје да реше проблем недостатка адекватних кадрова неопходних за успешно пословање.
„Наш циљ и јесте да остваримо што бољу сарадњу са свим послодавцима који могу допринети што већем запошљавању. Програмом обуке учествујемо у финансирању трошкова обуке, а крајњи циљ овог програма је оспособљавање лица за обављање послова на конкретном радном месту код послодавца. Реализацијом обука лица стичу веома значајна знања и вештине и омогућувају себи сигурно запослење уколико успешно савладају предвиђени програм обуке“, истиче Зорица Милошевић.
Послодавци који послују у оквиру ужичке филијале традиционално показују велико интересовање за програм обуке за потребе послодавца. У току 2018. године, закључено је 35 уговора са послодавцима, где је укључено укупно 97 лица, углавном у области машинске струке - алатничари за термообликовање, текстилне струке - кројење и шивење, из дрво-прерађивачке области - столари, као и прехрамбене струке - пекари посластичари.