- Култура наше земље је главни бренд на коме радим. По завршетку студија у Барселони вратила сам се у Србију, са жељом да уобличим креативни дух са ових простора, организујем младе и наговорим их да не одлазе одавде и не односе уметност. Њихове и моје уметнине треба да одлазе из наше земље само ако су купљене у њој - рекла је на отварању сајма Јелена Маркулин Митић, власница предузећа „Арт полис галери“, које пружа услуге графичког дизајна и окупља двадесетак уметничких галерија и слободних уметника и дизајнера.
- Дефинишите успех под својим условима, остварите га својим правима и изградите живот који ћете успешно живети - поручила је ова успешна млада пословна жена будућим предузетницама.
Посетиоцима сајма обратили су се и градоначелник Београда Синиша Мали, градска секретарка за привреду Тијана Маљковић, председница Одбора за привреду у Скупштини Србије Александра Томић и директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић.
- Учешће жена у креирању пословног окружења и развоју привреде је од великог значаја, а женска интуиција, виспреност и знање неопходне су вредности за развој наше привреде. Економски јаке и самосталне жене треба да буду основа предузетништва, основа малих и средњих предузећа, јер се тако јача породица и доприноси борби против насиља. Град Београд је за ову годину издвојио 5 милиона динара за предузетнице, односно за обртна средства и куповину опреме. Женама је, такође, омогућено да конкуришу и за 62 милиона динара које смо издвојили за разне субвенције, при чеми ће предност имати самохрани родитељи - рекао је градоначелник Београда.
Према речима председнице Одбора за привреду у Скупштини Србије Александре Томић, Влада Србије је путем Развојне агенције ове године обезбедила преко 100 милиона динара за женско предузетништво, а свима који се буду определили за подизање кредита држава ће олакшати својом субвенцијом у висини 30 посто од износа.
Директор НСЗ Зоран Мартиновић је рекао да је женско предузетништво у Србији и у Европи у последњих неколико година у експанзији и да око 30 одсто малих и средњих предузећа припада женама.
- У укупном броју становника у Србији жене учствују са 51 посто, а такође чине и 51 посто укупног броја незапослених. Жене су у Србији прошле године чиниле и 46 посто укупног броја лица која су добила подстицаје за запошљавање. Подсећам све потенцијалне предузетнице да је јавни позив за програм самозапошљавања Националне службе отворен до 18. априла и позвам све заинтересоване за оснивање властитог предузећа да се пријаве и конкуришу за субвенцију - поручио је Мартиновић.
Београдски сајам женског предузетништва је организовао Секретаријат за привреду града Београда у сарадњи са чланицама Савета за запошљавање: Филијалом Београд НСЗ, Привредном комором Београда, Регионалном агенцијом за развој и интеграције Београд, Туристичком организацијом Београда и Коларчевом задужбином.