На састанку су представљене активности у домену оцене ефикасности претходно реализованих националних акционих планова, као и реализација текућих локалних планова запошљавања.
Зоран Мартиновић, директор НСЗ, истакао је у којој мери се сарадња са локалним самоуправама развила у току година.
„С обзиром да је учешће локалних самоуправа у примени локалних акционих планова значајна подршка укупном буџету за мере активне политике запошљавања, морају се уважавати и предлози представника градова и општина приликом израде Националног акционог плана за наредну годину. Локалне самоуправе су се наметнуле као обавезни партнер Влади Републике Србије у решавању проблема незапослености и подршке послодавцима и незапосленим лицима на својим територијама“, поручио је Мартиновић.
Имајући у виду да Национални акциони план запошљавања представља годишњи документ из система јавне политике, у области запошљавања, на састанку су представљене активности Mинистарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и НСЗ у домену оцене ефикасности претходно реализованих националних акционих планова, каао и текућа реализација.
Јединице локалне самоуправе имале су прилику да представе своја искуства у спровођењу политике запошљавања као одговор на стање и кретања на тржишту рада.
Илија Кнежевић, начелник Одељења за образовање и обуке у НСЗ, представио је реализацију локалних акционих планова запошљавања за 2019. годину. У 2019. години закључена су 104 споразума са јединицама локалних самоуправа, којима се суфинансирају програми и мере активне политике запошљавања. Кроз њих је, закључно са 30. септембром, у програме и мере активне политике запошљавања укључено укупно 3.646 незапослених.
„Од 174 јединице локалне самоуправе на територији Републике Србије, њих 73 се определило за суфинансирање програма и мера активне политике запошљавања, 17 само за техничку подршку, док је 31 реализовала споразуме и за суфинансирање и за техничку подршку. У реализацији локалних акционих планова запошљавања нису узеле учешће 53 локалне самоуправе. Циљ данашњег састанка управо је да анимирамо јединице локалних самоуправа, како би активно узеле учешће у решавању проблема незапослености на локалним тржиштима рада“, додао је Кнежевић.
Локалне самоуправе кроз процес израде и спровођења локалних акционих планова одговарају на питања какво је стање на тржишту рада у том подручју, шта је утицало на стање, какве су перспективе, прикупљају информације о локалној привреди, идентификују локалне потребе и циљне група којима је најпотребнија подршка, дизајнирају програме и мере који ће успешно одговорити на специфичне проблеме, идентификују мере и износе очекиване резултате планираних активности.
ЛАПЗ мора бити у сагласности са Националним акционим планом запошљавања, који сваке године усваја Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.