
Додела одлука за самозапошљавање у Крушевцу
У препуној сали Бизнис инкубатора у Крушевцу јуче су додељене Одлуке о одобравању субвенције за самозапошљавање за 104 незапослена лица са евиденције филијале Крушевац Националне службе за запошљавање.
У оквиру пројекта Авон Фондације за економско оснаживање жена жртава насиља, „Селф-релиант анд Фрее – ецономиц емпоwермент wомен wхо сурвивед виоленце ин Сербиа“, Аутономни женски центар је почетком новембра организовао у Београду стручни састанак на ком су учествовали и представници Националне службе за запошљавање.
С обзиром на то да закони и стратегије, посебно оне које се односе на област рада и запошљавања, као и међународни уговори из области заштите жена од насиља, обавезују државе и институције да подршку жртвама насиља укључе у образовање, преквалификацију и запошљавање, циљ овог састанка био је представљање модела посредовања у запошљавању жена које су преживеле насиље у породици.
У Србији су сви статистички показатељи стања о запослености жена у односу на мушкарце неповољнији за жене. С тим у вези, руководилац Службе Вождовац београдске Филијале НСЗ Жељка Зеленовић Вуковић је истакла предности сарадње и навела околности које омогућавају саветницима лакше препознавање жртава као теже запошљивих група.
- Оне нису увек спремне да се изјасне и повере, или не знају да могу, нити на који начин да остваре додатна права и подршку. Међутим, захваљујући сарадњи са другим институцијама, пре свега са Тужилаштвом, саветници у филијалама НСЗ лакше препознају жртве насиља. Када жртва добије потврду од Тужилаштва или Центра за социјални рад и буде упућена у неку од наших филијала, она лакше говори о свом проблему и потребама. На тај начин лакше се препознаје стање у ком се жена налази, односно период у којем жртва не може радно да се ангажује, јер је потребно да се опорави, заврши лечење, регулише чување деце и слично, и у том периоду жртва се не брише са евиденције незапослених, а методологија саветовања и притуп таквим женама се мења - објаснила је Зеленовић Вуковић.
Локални Савети за родну равноправност могу бити иницијатори оваквих активности и могу радити на оснаживању и мотивацији и других актера, као што су послодавци, домови здравља, полиција и друге организације, а значајан допринос може се постићи и организацијом трибина.
- Ефекат ове сарадње и рада су унапређење пословне етике коју саветници за запошљавање у Националној служби испољавају кроз вештине и знања за вођење разговора са жртвама насиља, како би оне боље разумеле појмове попут привремене спречености за рад, „враћања насилнику“ или потребе да изађу из куће и посвете се активностима. Број жртава са којима филијала на Чукарици ради варира. На пример, сада је то 5 жена, а радило се и са групом од 13. Такође, даље едукације на ову тему увек су добродошле - рекла је руководилац Службе Чукарица НСЗ Татјана Мијушковић.
Она је посебну пажњу посветила активним мерама запошљавања које спроводи Национална служба, а које могу бити веома корисне у случају ове категорије теже запошљивих жена.
- То су, пре свега, посредовање у запошљавању, разне обуке, као и програми финансијске и нефинансијске подршке. Најчешће је реч о женама које су неактивне, односно које нису радиле или дуго нису радиле. Некада је потребно више сусрета са саветником да би се развило поверење и да би жене прихватиле да су информације поверљиве. Води се рачуна о сваком појединачном случају, о избору мера, групама за обуку у које ће бити укључене, а слично је и када се ради о програмима самозапошљавања, јер су у питању жене различитих нивоа образовања и образовних профила. Такође, НЗС ради и са послодавцима за које постоје програми и мере када запошљавају теже запошљиве групе, а досадашње искуство показује да послодавци немају негативне реакције у односу на кандидаткиње које су претрпеле неки вид насиља – објаснила је Мијушковићева.
Поред наведених констатација које се тичу саветодавног рада са женама жртвама насиља, на састанку је истакнута неопходност сарадње са стручним тимовима, с обзиром на то да пре свега треба радити на психолошком и економском оснаживању, како би се жене што више осамосталиле и тако стекле основ за излазак из ситуације насиља.
У протекле три године, колико траје сарадњна београдске Филијале НСЗ и Другог оновног јавног тужилаштва, овим програмом је са подручја 4 градске општине – Вождовац, Чукарица, Раковица и Гроцка, било обухваћено више од 300 жена, а само је у претходном месецу 110 жена било укључено у услуге и мере НСЗ. Тако је 70 њих прошло кроз процес посредовању у запошљавању, 14 жена је пронашло запослење, 8 их је похађало програме обука, две су биле у програму самозапошљавања, а свега њих 5 је избрисано из евиденције незапослених због нејављања.
Национална служба за запошљавање, Друго оновно јавно тужилаштво и Аутономни женски центар наставиће да сарађују са свим релевантним институцијама на територији Града Београда и размењују информације о могућностима економског оснаживања жена са искуством насиља, како би позитивни модели рада са овом категоријом незапослених постали стандард.
У препуној сали Бизнис инкубатора у Крушевцу јуче су додељене Одлуке о одобравању субвенције за самозапошљавање за 104 незапослена лица са евиденције филијале Крушевац Националне службе за запошљавање.
У просторијама Центра за стручно усавршавање у образовању у Лесковцу 9. маја незапосленима са евиденције надлежне филијале Националне службе за запошљавање уручене су одлуке о додели субвенције за самозапошљавање.
У организацији филијале за запошљавање у Зрењанину и Градске управе 14. маја је одржан 27. Сајам запошљавања у том граду, а први овогодишњи у Средњобанатском округу.
Испостава Димитровград пиротске Филијале Националне службе за запошљавање 16. маја је организовала Сајам запошљавања, на ком су учествовала 22 послодавца који су исказали потребе за запошљавањем 80 нових радника различитих нивоа и врста квалификација.
У сали хотела Парк у Пријепољу 15. маја је одржан други овогодишњи Сајам запошљавања и образовања у организацији пријепољске Филијале Националне службе за запошљавање.
Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.
Прихвати