У Градском центру за социјално предузетништво Београда, на Тргу Николе Пашића 8, у петак, 1. јула, у 11:00 часова, биће отворен нови Клуб за тражење посла, чије опремање и рад се финансирају из средстава Европске уније, кроз пројекат „ЕУ помоћ теже запошљивим групама“. Клуб ће отворити Синиша Кнежевић, заменик директора београдске филијале НСЗ и Драгомир Петронијевић, члан Градског већа и председник Савета за запошљавање града Београда, у присуству прве групе полазника обуке за активно тражење посла.
Национална служба за запошљавање (НСЗ) пружа значајну подршку незапосленима путем мера и програма као што су клубови за тражење посла, центри за информисање и професионално саветовање (ЦИПС) и самоуслужне радне станице (СРС). У децембру прошле године потписано је 113 споразума са локалним самоуправама о отварању нових јединица за подршку незапосленима. НСЗ је у оквиру пројекта „ЕУ помоћ теже запошљивим групама“ завршила опремање просторија за отварање нових клубова, ЦИПС-ова и радних станица. У новоотвореним јединицама биће запослено укупно 50 лица са евиденције незапослених НСЗ, која су прошла одговарајућу обуку за рад. Први уговори су потписани 20. јуна.
- Клубови за тражење посла помажу незапосленима да усвоје вештине/знања потребне за активно тражење посла, одреде своје професионалне циљеве и повећају мотивацију. Незапослени добијају информације о слободним радним местима, размењују искуства и уче како да конкуришу за посао и представе се послодавцу.
- Центри за информисање и професионално саветовање (ЦИПС) пружају подршку у доношењу одлуке о избору занимања и услуге каријерног вођења. Поред ширења мреже, циљ је да ЦИПС у Србији буде у могућности да понуди услуге по угледу на земље које већ имају добро разрађене концепте.
- Самоуслужне радне станице су информативни пунктови на којима незапослени могу да претражују објављена слободна радна места, кроз базу података НСЗ или друге изворе.
Уз помоћ пројекта „ЕУ помоћ теже запошљивим групама“ опремљено је и почеће са радом:
- 60 нових клубова за тражење посла
- 20 нових центара за информисање и професионално саветовање
Пројекат „Помоћ теже запошљивим групама“ помаже незапосленима да унапреде знања и вештине за активно тражење посла и на тај начин постану конкурентнији на тржишту рада. Пројекат треба да допринесе смањењу незапослености, са посебним фокусом на теже запошљиве гупе. Пројекат финансира Европска унија са 6,5 милиона евра, а суфинансира Национална служба за запошљавање са 3,6 милиона евра. Додатних 1,2 милиона евра Европска унија улаже у техничку помоћ управљању пројектом.