Вести

05.10.2016.

Партнерство за одрживи развој

Веће учешће грађана у одлукама Града Ниша, јача подршка почетницима у бизнису, малим и средњим предузећима, унапређење инклузивног образовања и боља институционална подршка младима, циљеви су јавне политике које заговарају представници цивилног друштва у Нишу.

Да би се оне у будућности и практично примењивале, потребна је активна сарадња невладиног сектора са градским властима, закључено је на конференцији „Партнерство за одрживи развој“, одржаној 29. септембра у Официрском дому у Нишу.

Представницима градске власти, нишких установа и институција предочена су могућа решења за проблеме са којима су суочавају Нишлије, а који су сагледани у протеклих годину дана у оквиру пројекта „Партнерство за одрживи развој заједнице“. У овом пројекту учествовала је и Национална служба за запошљавање - Филијала Ниш.

„У оквиру институционалне подршке предлажемо како да се оформе канцеларије за младе и која је њихова главна улога, како би млади могли да искажу све своје потенцијале“, каже Иван Топаловић из „Проактива“.
Представници Центра за развој деце и младих „Отворени клуб“ су презентовали предлог промена и решења у области инклузивног образовања.

„Град Ниш нема довољно финансија за унапређење инклузивног образовања, односно за личне пратиоце, педагошке асистенте или за уградњу лифта у институцијама, доградњу тоалета, изградњу приступних рампи, али подржава и реализује све оно што не захтева одређена средства. Кључна идеја наше јавне политике је да се пронађу средства у градском буџету за те намене. Ми смо пронашли начин и место у буџетској линији за инклузивно образовање“, каже Јована Чањи Аранђеловић из „Отвореног клуба“.

Организација „Енека“ је градским властима предложила јавну политику за већу подршку малим и средњим предузећима, као и увођење Фонда за финансирање предузетничких иницијатива, како би се покренуло омладинско предузетништво у Нишу.

„Национална служба за запошљавање пружа финансијску и информативну подршку свима који желе да покрену сопствени бизнис. Ове године грантoви зa самозапошљавање су износили 180.000 динара. Имали смо око 400 захтева на територији нишке филијале, од којих је одобрено 222. Сваке године филијали у Нишу се обрати око хиљаду и по незапослених који желе да сазнају више о покретању сопственог посла. Обуку Пут до успешног предузетника на годишњем нивоу заврши око 600 лица. Оне који добију грантове пратимо и логистички помажемо 12 месеци, током којих су под менторством Националне службе за запошљавање“, каже директор Филијале Ниш НСЗ Бобан Матић.

Национална коалиција за децентрализацију поручује градским институцијама и предузећима у Нишу да слушају проблеме грађана и брже реагују у њиховом решавању и инсистира да грађани имају већи утицај у доношењу стратешких одлука Града Ниша.

„Сваку идеју која нам се овде нуди размотрићемо, јер је то наша обавеза. Све теме које су обрађене на конференцији су добродошле, нарочито оне које се тичу омладинског предузетнишва и јавног интереса грађана, јер постоји простор да се на тим пољима направе одређени помаци. У свим фазама је битно да сви кључни субјекти буду присутни, да сарађују, да синхронизују своје активности“, каже заменик градоначелника Милош Банђур.