Вести

01.11.2017.

По европским стандардима

Једна од најперспективнијих грана привреде је свакако сектор информационих технологија. Пратећи захтеве тржишта рада, НСЗ кроз различите обуке доприноси оспособљавању кадра за рад у овом сектору, првенствено организацијом основне информатичке обуке, али и бројних специјалистичких обука.

Ове године је кроз пројекат „Повећање делотворности политике запошљавања према угроженим групама - ИПА - компонента I 2012“ (скраћени назив „ЕУ помоћ теже запошљивим групама“), посебан акценат стављен на обуке за тржиште рада, које су организоване у циклусима, за одређени број лица са евиденције НСЗ. У питању су биле обуке за језике, рад на рачунару и неке од конкретних заната (за подручје Филијале Шабац то је била обука за пекаре). Поменути пројекат је директни грант који је Националној служби за запошљавање додељен из програма ЕУ-ИПА 2012 у вредности од 6,5 милиона евра. Основни циљ пројекта је развој институција и општи друштвено-економски развој у Србији, на основу виших стопа запошљавања, образованије и конкурентније радне снаге, као и повећаног социјалног укључивања особа из угрожених група.

У Филијали Шабац НСЗ највеће интересовање је било за основну информатичку обуку по ЕЦДЛ стандарду, која је организована у 3 циклуса и коју су похађала 23 лица, а успешно завршило 19. Програм обуке је био веома интензиван, а одржавана је у просторијама „IQ центра“, у самом центру града. Последњи циклус је завршен 20. октобра, а предавач Марко Рашевић је истакао да је врло задовољан групом, чији су чланови били изузетно заинтересовани и мотивисани. И полазници су веома задовољни начином рада предавача и оним што су научили, што су посебно истакли Драган Марковић, Гордана Стојић и Владимир Рибић, који је нагласио да је обука само почетак и да се и даље мора радити на информатичком образовању.

Када је реч о курсевима језика, убедљиво највеће интересовање је било за немачки. Почетни курс немачког, у 2 циклуса, успешно је завршило 14 особа. Мање интересовање је било за почетни курс руског језика (успешно завршило 10 лица у 2 циклуса), док је обука за пекаре организована само у једном циклусу, а завршило је 7 лица.

Све обуке су бесплатне, а омогућавају стицање сертификата по европским стандардима. Како би се постигли максимални ефекти, предузима се свеобухватна анализа исказаних потреба од стране незапослених за одређеном врстом обуке, али и какве вештине и знања захтевају сами послодавци од својих запослених. С обзиром да је програм обука и курсева кратак, пажљиво је осмишљен како би се постигли максимални ефекти и обезбедило веће и квалитетније запошљавање.