Вести

26.01.2018.

Почеле обуке у програму преквалификација за ИТ

У Нишу и Новом Саду почеле су обуке за кандидате који су се у великој конкуренцији од 12.363 пријављених за национални програм преквалификација у ИТ сектору изборили за своје место међу 700 најбољих. Процес селекције је завршен за курсеве у Нишу и Новом Саду, док ће у Ваљеву, Београду, Зрењанину, Чачку и Суботици кандидати учествовати у додатном кругу селекције за 81 преостало слободно место на курсевима.

Девет школа и институција широм Србије, које ће организовати укупно 18 курсева програмирања, спровеле су тестирање и интервјуисање 2.042 кандидата, који су ушли у ужи избор, а коначна листа свих полазника биће објављена до краја месеца на сајту www.itobuke.rs.

„Након што су добили све неопходне податке о курсевима, времену и месту одржавања, плану рада и праксе, кандидати су послали листу са три жеље, односно обуке које желе да похађају. Школе су у току прошле и ове недеље организовале додатно тестирање и интервјуе потенцијалних полазника и на основу тог процеса одабрале најбоље кандидате“, каже Михаило Јовановић, директор Канцеларије за ИТ и еУправу.

Јовановић објашњава да ће места која су остала слободна после првог круга попунити кандидати који нису успели да упишу курс који им је био прва жеља. Уколико сва места не буду попуњена ни након другог, по истом принципу ће бити одржан и трећи круг.

Процес уписа полазника за национални програм преквалификација у ИТ сектору требало би да буде готов до краја овог месеца, а планирано је да већина курсева траје до јула ове године. За други циклус националних преквалификација пријавило се укупно 12.363 људи, од чега је у онлајн тестирању учествовало њих 9.279. Кандидати су исказали највеће интересовање за програме Факултета организационих наука и SEE ICT у Београду.

Програм Уједињених нација за развој УНДП је у сарадњи са Канцеларијом за ИТ и еУправу одабрао школе и институције које ће изводити курсеве: Електротехнички факултет, Факултет организационих наука, школе рачунара CET, SEE ICT, Линк група, Универзитет „Метролопитан“, Факултет техничких наука у Чачку, Војвођански и Нишки кластер напредних технологија. Институције са којима је потписан уговор имају споразуме о сарадњи са најрелевантнијим ИТ компанијама, па су тако у самом старту обезбеђене стручне праксе за више од 75 одсто кандидата.

Програм преквалификација покренут је ради обезбеђивања кадрова у ИТ сектору и смањења незапослености. Креиран је на основу истраживања које је показало да у наредних годину дана 118 ИТ компанија у Србији планира да запосли 1.000 програмера-почетника.