Situacija na tržištu rada se, usled ekonomske krize, pogoršala u većini evropskih zemalja uključujući i Srbiju. Tokom perioda recesije posebno je važno da politika zapošljavanja bude efikasnija, efektivnija i ciljana. Projekat „Podrška kreiranju politike zapošljavanja zasnovanom na podacima“ koji se finansira iz pretpristupne pomoći Evropske unije (EU IPA 2011) ima za cilj da pomogne institucijama na tržištu rada u Republici Srbiji kako bi bolje planirale aktivne mere zapošljavanja i odgovorile na izazove i potrebe tržišta rada.
Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike, Nacionalna služba za zapošljavanje i Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji, a u saradnji sa Projektom, na nacionalnoj konferenciji za medije i predstavnike poslodavaca predstavili su dva izuzetno važna istraživanja sa poslodavcima u Srbiji, koja će početi u aprilu 2013. godine: anketa poslodavaca i istraživanje o zanimanjima. Oba istraživanja su od izuzetne važnosti za dalji razvoj nacionalne politike zapošljavanja i za postizanje bolje usklađenosti između javnih intervencija i potreba poslodavaca.
„Istraživanja će predstavljati dobru bazu za kreiranje politika zapošljavanja i obrazovanja kako bi se izašlo u susret pravim potrebama tržišta rada, kao i za razvoj i unapređenje ljudskog kapitala kroz dodatno obrazovanje i obuke. Prioritet je i uspostavljanje prognoza na tržištu rada i ažuriranje Nacionalne klasifikacija zanimanja“, naglasio je Zoran Martinović, državni sekretar u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike. On je podsetio da će više od 10.000 preduzeća biti uključeno u istraživanja - neke od njih će posetiti i anketirati savetnici iz Nacionalne službe za zapošljavanje, dok će od nekih biti zatraženo da odgovore u elektronskoj formi na upitnike.
Istraživanje je sufinansirano od strane IPA projekta "Podrška kreiranju politike zapošljavanja zasnovanom na podacima". Hose Antonio Gomez (José Antonio Gomez), šef drugog sektora operacija Delegacija EU u Republici Srbiji je podsetio da je problem nezaposlenosti prisutan u čitavoj Evropi pre svega zbog ekonomske krize, limitiranih resursa i nedostatka mogućanosti za dalji razvoj.
„Stopa nezaposlenosti u Srbiji je viša u odnosu na prosek Evropske unije i posebno zabrinjava napovoljna kvalifikaciona struktura, kao i veliko učešće teže zapošljivih kategorija, mladih i starijih radnika u ukupnom broju nezaposlenih. Situacija je teška, resursi su ograničeni, pa je posebno važno da politika zapošljavanja bude efikasnija, efektivnija i ciljana. Srbija je od 2007. godine uspela da uspostavi dobru politiku zapošljavanja i sada se treba što više okretati onima koji poslove kreiraju“, naglasio je Gomes.
Aktivno učešće poslodavaca u istraživanju predstavlja preduslov za njihovo uspešno sprovođenje. Bez saradnje malih, srednjih i velikih preduzeća ambiciozno postavljeni ciljevi (korisni za celo društvo) neće biti ostvareni. Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije se složio da mere aktivne politike treba da budu okrenute pre svega poslodavcima, jer su oni jedini u stanju da kreiraju nova radna mesta, zapošljavaju i pokrenu stvari.
„Produktivno zapošljavanje je za nas od suštinske važnosti, ali ako na tržištu ne možemo da nađemo radnika koji zadovoljava kriterijume moraćemo da zaposlimo needukovanog, koji će negativno uticati na produktivnost. Nažalost, veliki je broj zanimanja kojih na tržištu rada nema. Na primer, nekada smo bili sila u građevinarstvu, a sada nema dovoljno mladih i edukovanih radnika, pa se treba posvetiti poboljšanju sistema obrazovanja“, rekao je Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije.
Istraživanjima će asistirati tim eksperata, a od posebnog će značaja biti analiza podataka i iznalaženje načina da se oni što bolje primene.
„Podaci će omogućiti bolje planiranje i kreiranje mera aktivne politike zapošljavanja na nacionalnom, a što je još važnije na lokalnom nivou“, naglasio je Mihail Kubiš, tim lider projekta.
Istraživanje o poslodavcima će biti fokusirano na potrebe i zahteve poslodavaca u smislu kompetencija radnika i mogućih prostora za proširenje zaposlenja. Rezultati ranijih istraživanja su bili korišćeni za planiranje usluga za nezaposlene u 2012. i 2013. godini.
„Ovo je treće istraživanje ove vrste koje se sprovodi u Srbiji. Novina ovog ciklusa je da smo u njega uključili i mikro preduzeća. Takođe, kroz sadarnju sa APR-om smo uspeli da napravimo reprezentativan uzorak, što će biti od velikog značaja za dobijanje validnih podataka posebno na lokalnom nivou“, naglasila je Svetlana Aksentijević, Nacionalna direktorka projekta i najavila regionalne konferencije u Novom sadu, Kragujevcu i Nišu. NSZ će koristiti rezultate za planiranje aktivnih mera zapošljavanja za 2014. godinu. Rezultati će takođe pomoći obrazovnim institucijama na lokalnom nivou da oblikuju svoju ponudu u skladu sa postojećom tražnjom.
Cilj istraživanja o zanimanjima je da se prikupe informacije o postojećim zanimanjima u kompanijama i da se pripreme opisi zanimanja u skladu sa njihovim karakteristikama (zadaci koji se obavljaju, potreban nivo obrazovanja i zahtevane veštine). Nacionalna klasifikacija zanimanja nije ažurirana u Republici Srbiji od 1990. godine. Zahvaljujući ovom istraživanju klasifikacija će biti ažurirana, prilagođena potrebama ekonomije i prilagođena međunarodnim standardima (ISKO 2008). Nova klasifikacija će pomoći Nacionalnoj službi za zapošljavanje da poboljša stručne savete i da se ponuda stručnih škola prilagodi zahtevima tržišta rada.
„Prethodna istraživanja su nam omogućila da opišemo više od 600 zanimanja, a sada planiramo da opšemo oko 2.400 zanimanja. Očekujemo podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, kao i Zavoda za unapređenje obrazovanja, posebno u delu koji se tiče definisanja potrebnih kvalifikacija za obavljanje nekog zanimanja. Bitna je i podrška Privredne komore Srbije koja je već pokrenula sektorska veća za ažuriranje nomenklature zanimanja“, naglasila je Svetlana Aksentijević.