Схватајући значај одређивања јасног животног циља, образовања и стицања додатних вештина, у Центру „Јаки млади” сву пажњу усмеравају на свеобухватну подршку младима. Са њима раде саветници за оснаживање, сарадници за запошљавање и предузетништво и волонтери, како би их оснажили и како би постали конкурентнији на тржишту рада.
Организовање радионица за активно тражење посла у циљу повећања запошљивости и додатних обука - попут курсева језика, рачунара, за атрактивне занате, само су неки од начина да се постигне постављени циљ.
„Прилагођавамо програме интересовањима младих. Трудимо се да им будемо ослонац у сваком смислу, па тако поред едукације добијају и психо-социјалну помоћ, кроз радионице, али и индивидуално. Ово је и место њихових сусрета. Организујемо дружења, друштвене игре, плесне вечери, биоскопске пројекције. На тај начин имају квалитетно испуњено слободно време, а да им за то не треба новац”, истиче Александра Грубин, координаторка Центра „Јаки млади“.
Кроз Центар је до сада прошло 102 младих, међу њима и 23-годишњи Тафиљ Дубова, студент треће године дефектологије. Живи у дому за децу без родитеља, где ће моћи да борави до своје 26. године. „Највећи проблеми нас младих у ризику кад изађемо из система социјалне заштите јесу место за живот и посао. Осећате се несигурно кад напуштате институцију и потребна вам је подршка. Ја сам је нашао овде у центру, од разговора и радионица до обука које сам завршио, а које ће ми сигурно помоћи да лакше нађем посао када завршим факултет“, прича нам овај млади човек.
Корисници центра врло су заинтересовани за обуку за активно тражење посла и основе предузетништва. Током четири дана науче како да напишу радну биографију, како да се припреме и понашају на разговору за посао, да контактирају послодавце, а упознају се и са Законом о раду, правима и обавезама.
„Организујемо обуку за основе предузетништва за оне који желе да започну сопствени посао, за шта постоји и могућност добијања грантова у износу од 1.000 до 2.000 евра. Кроз разговор откривамо да ли заиста желе и могу самостално да раде, јер нам је циљ да успеју у том подухвату. Пружамо им прилику да директно разговарају са послодавцима и добију све важне контакте и савете“, објашњава Тања Костић, административно-финансијски асистент и вођа обука за тражење посла и предузетништво.
Саветници за оснаживање пружају младима у ризику комплетну психо-социјалну подршку, помажу им да развију пословне вештине, прате их на њиховом животном и каријерном путу.
Са корисницима који дођу у Центар прво се обави иницијални разговор и попуњава формулар са основним подацима о школи и интересовањима, након чега се прави индивидуални план рада. „На психолошким радионицама испитујемо њихове жеље и потребе, причамо о темама које их интересују, углавном о комуникацији, пријатељству, јачању личности, решавању конфликта. Веома су активни и спремни да поделе своја искуства и размишљања“, кажу саветници за оснаживање младих.
Циљ запослених у Центру „Јаки млади“ је да се за младе у ризику успостави мрежа подршке, да им помогну да се осамостале и оснаже у најтежем тренутку, када излазе из система социјалне заштите. Труде се да анимирају послодавце, удружења и јавност да се укључе у решавање проблема, а младе у ризику подстичу да дефинишу своје циљеве и потребе и укажу на своје могућности.
„Наша идеја је да им помогнемо да ојачају, стекну самопоштовање и буду сигурни у своје знање. Да се потпуно осамостале и интегришу у друштво“, закључује Александра Грубин, координаторка Центра „Јаки млади“.