Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Александар Вулин и директор Националне служба за запошљавање Зоран Мартиновић, потписали су данас Протокол о сарадњи између Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Националне службе за запошљавање (НСЗ) о укључивању у активности везане за помоћ и подршку жртвама породичног насиља, као теже запошљиве категорије становништва, посебно у областима професионалног оспособљавања, кроз преквалификације, доквалификације и запошљавање.
Такође, директор Националне службе за запошљавање потписао је и Протокол о сарадњи између Центра за заштиту жртава трговине људима и НСЗ у циљу пружања међусобне подршке током активности које се предузимају ради подстицања запошљавања жртава трговине људима као теже запошљиве категорије незапослених лица.
„ У Србији је 2015. године било регистровано 18.475 пријаве породичног и партнерског насиља. Од овог броја, 45 одсто њих били су одрасли, 12 одсто били су млади, а 8 одсто стари. Ово су људи који потенцијално могу да се укључе у тржиште рада, а велики број њих и данас је незапослен и и даље трпи насиље јер су економски зависни од других“ истакао је министар Александар Вулин и додао да је потписивање ова два Протокола јасан сигнал да држава помаже жртвама да се оснажне и охрабре да узму своју судбину у сопствене руке. Центри за социјални рад ће заједно са НСЗ водити рачуна о времену и начину њиховог укључивања у свет рада.
„Уколико се неко пријави на евиденцију НСЗ и декларише се као жртава насиља, а да таква пријава није евидентирана у Центру за социјални рад, Национална служба ће о томе обавестити надлежну филијалу Центра и самим тим ће се и пријава насиља евидентирати. Ово је нараочито важно јер жртве насиља избегавају да пријаве насилника најчешће из страха да ће остати на улици без основне егзистенције“, рекао је министар Вулин.
Како је истакнуто, од ове године, први пут су у активне мере запошљавања , поред других теже запошљивих категорија, укључене и жртве породичног насиља, жртве трговине људима, деца палих бораца и деца без родитељског старања која излазе из система социјалне заштите.
„Ове категорије људи се налазе у посебно тешком положају јер често не поседују одговарајуће стручне квалификације и радно искуство које послодавци траже. Национална служба за запошљавање ће у сарадњи са надлежним Министарством, Центрима за социјални рад широм Србије и Центром за заштиту жртава трговине људима наћи најадекватније начине да ове категорије пре свега идентификујемо, а затим и мотивишемо да се укључе у свет рада. Центр за заштиту жртава трговине људима проследиће податке о њиховим жељама и могућностима за укључивање у поједине програме или обуке који ће на крају довести до њиховог запошљавања“, истакао је Зоран Мартиновић.
Уколико се лице, жртва насиља, сама пријави на евиденцију незапослених, НСЗ ће у сарадњи са Центром за заштиту жртава трговине људима, разменити информације и утврђивати даље начине како би се таквој особи помогло.
Секретар Центра за заштиту жртава трговине људима, Мирко Врећа истакао је данашње потписивање Протокала веома важно за жртве трговине људима.
„Запослити их значи дати право жртви да ради и обезбедити егзистенцију за њихову породицу, вратити им осећај да су поново равноправни чланови друштва. Међутим ово није лак посао, а разлози за то су бројни. Најважнији разлог је што већина њих, готово 90 одсто, има или завршену само основну школу или није уопште био укључен у образовни систем.“, истакао је Мирко Врећа.
По његовим речима , Центар за заштиту жртава трговине људима има 250 пријављених на своју евиденцију , а између 30-40 њих, у овом тренутку спремно је да се укључи на тржиште рада .