Дoгађаjи

13.10.2016.

Посао за машинце и металце

Kрагујевачка филијала Националне службе за запошљавање прошле недеље организовала је сајам запошљавања, на којем је 37 послодаваца понудило 240 нових радних места. Највише слободних послова понуђено је лицима машинских и металских занимања, од трећег до седмог степена стручне спреме. У понуди су била и радна места за дипломиране економисте, правнике, информатичаре, продавце, шиваче, столаре и раднике у производњи.

На сајму су поред послодаваца из Крагујевца учествовали и послодавци из Аранђеловца и Баточине. Највећи број слободних радних места понудили су: Технички ремонтни завод, Горење МДМ, Инвенио, Мањети Марели, Фори текстил, Стубиле из Аранђеловца.

Сајму су присуствовали представници локалне самоуправе, Школске управе, Националне службе за запошљавање, као и други социјални партнери који директно или индиректно утичу на решавање проблема незапослености на територији Шумадијског округа.

У оквиру манифестације отворен је и Центар за информисање и професионално саветовање - ЦИПС, као део мреже од укупно 20 центара у градовима Србије отворених под покровитељством пројекта Европске уније „Помоћ теже запошљивим групама“. ЦИПС се налази у просторијама Филијале Крагујевац и намењен је незапосленима, ђацима, студентима, али и запосленима који желе да унапреде своју каријеру.

Послодавци, незапослени и представници основних и средњих школа имали су прилику да у Медија центру присуствују презентацији услуга које пружа ЦИПС, а одржано је и предавање на тему неопходности целоживотног учења и неформалног образовања, које је организовано у сарадњи са Дарком Мирковићем, власником Агенције „Alterna internacional“ из Београда.

Према последњим подацима, на евиденцији у Крагујевцу налази се 22.089 незапослених, док је у целом Шумадијском округу незапослено 34.586 људи. Током 2016. године, у циљу повећања запошљавања реализован је низ мера и програма активне политике запошљавања. У програме који подразумевају финансијску подршку укључено је преко 700 незапослених, а за те намене утрошено је преко 100 милиона динара.

Такође, током 2016. године успостављена је и добра сарадња са локалном самоуправом. По основу Споразума о суфинансирању програма и мера, који је 2016. године потписан са Градом, реализују се два програма. У јавне радове је укључено 14 извођача и ангажовано 39 незапослених, док је субвенције за запошљавање лица из категорије теже запошљивих на новоотвореним радним местима користило је 8 послодаваца, који су у радни однос на неодређено време примили 10 лица са евиденције.