У Рашки додељени уговори за ново запошљавање
У Рашки је 21. новембра организована свечана додела уговора за ново запошљавање, на основу локалног акционог плана запошљавања.
На градском корзоу у Панчеву је у среду, 18. априла, одржан Сајам запошљавања, у организацији НСЗ Филијале Панчево и градске управе. На сајму је 41 послодавац понудио близу 200 радних места за раднике различитих занимања и квалификација, а више од 1.200 незапослених лица се одазвало позиву да посете сајам. Сајам су отворили директор Филијале Панчево НСЗ Ђорђе Лукач, начелница Јужнобанатског управног округа Данијела Лончар и градоначелник Панчева Саша Павлов, који су истакли значај оваквих манифестација.
„Сајам је одлична прилика за незапослене да у директном контакту добију све потребне информације о слободним радним местима, а и за послодавце да сагледају кадровске потенцијале и образовне профиле који су у потрази са послом. На тај начин приближавамо понуду и потражњу на тржишту рада која за резултат има већи број запослених. У претходном периоду смо радили на томе да се Северна индустријска зона града опреми за инвеститоре који би отворили и нова радна места. Очекујемо ускоро инвеститора из Немачке, који ће у првој фази отворити 540 радних места са тенденцијом да кроз реализацију друге и треће фазе запосли и преко 1.000 људи. Зато позивам све младе, едуковане кадрове одговарајуће квалификационе структуре да прате средства јавног информисања и градски сајт, на коме ће сигурно бити истакнуто када ће почети пријављивање потенцијално нових запослених“, истакао је Павлов.
Данијела Лончар, начелница Јужнобанатског управног округа, такође је истакла значај оваквих манифестација.
„У сваком тренутку и на сваком месту Јужнобанатски управни округ и све инспекцијске службе јесу ваш партнер у сарадњи са привредом, партнер у стварању повољног пословног амбијента, али и партнер у некомпромисној борби против рада на црно“, нагласила је Лончар.
Директор Филијале Панчево НСЗ Ђорђе Лукач рекао је да су послодавци сајам запошљавања препознали као добру могућност да пронађу и запосле струке које им недостају.
„Број запослених лица могао би да буде већи да особе које су на евиденцији НСЗ више пристају на преквалификације којима би лакше могли да обезбеде себи запослење. Од 8.600 незапослених у граду чак је 3.000 неквалификованих и 4.250 лица са средњом школом. У последњих годину дана 1.250 лица је мање на нашој евиденцији, што јесте резултат програма и мера које спроводи наша кућа. Да би људи уопште добили шансу да се запосле морају да размишљају и о преквалификацијама, јер занимања за која су се некада школовали више тржишту нису потребна. Међу њима је највише оних који посао чекају дуже од пет или шест година. Данас се тражи да радници буду квалитетни и комплетни да би могли да буду ангажовани“, рекао је Лукач.
Ивана Јаћимовски била је једна од многих која је јуче посетила сајам. По струци је дипломирани новинар и у потрази је за послом већ дуже време. „До сада сам радила неке привремене послове, нисам била пријављена ни задовољна. Сада ми је најбитније да нађем посао на коме ћу моћи да останем дуже време и послодавца који ће да ме пријави“, рекла је Ивана.
Александра Јошић је завршила вишу туристичку школу, а на посао чека две године. „До сада сам имала повремене послове, али нисам нашла посао у струци. На сајму сам конкурисала на десет радних места, највише из области туризма“, казала је Александра.
Ове године у понуди је било око 200 радних места из области личних и финансијских услуга, услуга обезбеђења, производње и прераде дрвене грађе, угоститељства, осигурања, обраде метала, туризма, информационих технологија, трговине и социјалне заштите. Прилику да дођу до посла имали су конобари, кувари, продавци, рецепционери, књиговође, посластичари, виљушкаристи, радници обезбеђења, ауто-механичари, дипломирани правници, пројектанти, програмери, возачи, васпитачи и многи други. Такође, посао на овогодишњем сајму су могле да нађу и особе са инвалидитетом.
Сајам је уједно био и добра прилика да се послодавцима представе актуелни јавни позиви, а незапослена лица су могла на штанду НСЗ да добију све потребне информације о осталим услугама које пружа НСЗ.
Статистика
Према последњим подацима у Филијали Панчево има 16.694 незапослена лица (8.755 жена), што је за око 2.500 мање него у марту 2017. године. У граду Панчеву на евиденцији је пријављено 8.647 лица (4.967 жена), што је за 1.231 лице мање у односу на исти период прошле године.
У граду Панчеву највећи број чине неквалификована и нискоквалификована лица, чак 3.072, следи средња стручна спрема у IV степену њих 2.743, а у III степену 1.642 лица. Високообразованих у Панчеву има 643 у VII/1 степену и 489 и VI/1 и 6 у VI/2 степену. Од укупног броја активних незапослених на евиденцији се налази и 258 особа са инвалидитетом.
У Рашки је 21. новембра организована свечана додела уговора за ново запошљавање, на основу локалног акционог плана запошљавања.
У Mозаик сали Градске управе града Крушевца, у петак 22. новембра додељени су уговори у оквиру програма за самозапошљавање, који су заједничким средствима реализовали Национална служба за запошљавање и Град Крушевац.
У просторијама Oпштине Пријепоље 20. новембра је организована свечана додела уговора корисницима субвенција за самозапошљавање, овај програм се спроводи на основу споразума Општине и Националне службе за запошљавање о суфинансирању мера активне политике запошљавања.
Након успешно завршене онлајн обуке „Вођење пословних књига“ на подручју Филијале Ужице Националне службе за запошљавање, сертификате је добило 12 полазника који су се на овај начин оспособили за обављање књиговодствених послова.
Лицима укљученим у Програм Гаранција за младе, у уторак 12. новембра у просторијама Филијале Ниш Националне службе за запошљавање додeљен је 21 грант за покретање самосталне делатности по програму за самозапошљавање, који се финансира из буџета Републике Србије.
Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.
Прихвати