У Рашки додељени уговори за ново запошљавање
У Рашки је 21. новембра организована свечана додела уговора за ново запошљавање, на основу локалног акционог плана запошљавања.
„Овај пролећни сајам запошљавања у Пироту је посебан по много чему, пре свега по броју послодаваца учесника и исказаним потребама за радницима“, рекао је в.д. директора Филијале Пирот НСЗ новинарима непосредно пре почетка сајма.
У Сали „Газела“ је 19. априла одржан Сајам запошљавања у Пироту, на коме је учествовао 31 послодавац из Пирота, Бабушнице, Димитровграда, Беле Паланке, Београда, Пријепоља, са укупном понудом од преко 300 радних места. Највећа потражња била је за радницима текстилне струке, пре свега шивачима. Више од 100 шивача тражили су послодавци: Е-Миролио, Вибо, Малевос, Кармод интернационал, Костић, Меркатус текстил, Лисца из Бабушнице, Трендтекс из Пријепоља (за рад у Белој Паланци) и други. Углавном су били тражени кандидати са одређеним радним искуством, знањем и вештинама за рад на технички савременијим машинама, како би по квалитету израде производа прозвођачи могли да одговоре захтевима иностраног тржишта. Међутим, с обзиром на изражену дефицитарност овог кадра, постоји и интересовање за програм обуке на захтев послодавца.
Први пут на сајму запошљавања је фирма „Сербпакиџинг“ д.о.о., која послује у оквиру Слободне зоне Пирот и бави се производњом пластичне амбалаже. Послодавац тражи по 10 шивача и кројача џамбо врећа и друге пластичне амбалаже. Нису истакли посебне услове у погледу стручне спреме и радног искуства, па је велики број незапослених конкурисао за рад у овом предузећу.
Штанд је имао и послодавац „Е-Миролио“ д.о.о. који је након куповине предузећа „АХА Мура Први мај“ Пирот у стечају и „Интертекст“ из Димитровграда и појављивања на јесењем сајму запошљавања прошле године, упослио више од 200 радника у производњи модне конфекције. На овом сајму су тражили 30 шивача.
Велико интересовање било је и на штанду „Делта аграра“ д.о.о., који је исказао потребе за ангажовањем сезонских радника у пољопривреди, односно берби јабука на плантажама у Челареву, док је „Мундорама“ тражила раднике који ће бити ангажовани на преради воћа, пријему сировина и контроли квалитета.
Војска Србије је по други пут заредом на сајму запошљавања. Капетан Игор Тасев, начелник 32. пешадијског батаљона Треће бригаде Копнене војске са седиштем у Зајечару, истиче да је Министарство одбране Војска Србије септембра прошле године објавило конкурс за континуирани пријем, са циљем попуне слободних радних места након очекиваног природног одлива кадрова. Наводи да имају потребу за попуном одређеног броја формацијских места, као што су болничар, везиста или радиотелеграфиста, возач моторног возила, стрелац, снајпериста... На конкурс могу да се јаве лица која испуњавају опште услове: да су пунолетни, односно старости од 18 до 30 година, здравствено и психофизички способни за рад у Војсци србије, служили војни рок са оружјем, да им (уколико су раније радили у државним органима) радни однос није престао због теже повреде радне обавезе и да су прошли одговарајућу безбедносну проверу.
У циљу реализације пројекта „Знањем до посла: развој вештина младих и јавно-приватно партнерство у Србији“, у раду сајма учествовало је Удружење грађана „Освежење“. Пројекат се спроводи у периоду од 1. октобра 2016. до 31. децембра 2019. Циљ пројекта је подизање запошљивости младих на социјално инклузиван и одржив начин, путем организовања програма развоја вештина младих у складу са потребама тржишта рада и успостављања локалних парнтерстава у исту сврху. Национална служба за запошљавање има улогу сарадника у спровођењу пројектних активности по основу потписаног споразума о сарадњи.
Миљан Јонић, представник овог удружења, истиче предности присуствовања на сајму запошљавања у смислу успостављања контаката са незапосленим лицима и послодавцима ради препознавања могућих потреба за кадровима (структура, потребне компетенције, знања и вештине за обављање одређених послова). Када је реч о незапосленима, истиче да су циљна група млади до 30 година, који би у сарадњи са образовним установама и послодавцима прошли процес теоријске и практичне обуке за конкретна и реална радна места.
На сајму су биле присутне и компаније које редовно учествују на сајмовима запошљавања, као што су Тигар АД, Armada security, Опортјунити банка, Мустанг, D-company, који овим путем настоје да на ефикасан и економичан начин обаве велики број интервјуа, направе добар одабир радника или регрутују потенцијалне кандидате за радна места чије се отварање очекује у скоријој будућности. Постоји интересовање и потреба послодаваца за упошљавањем: пекара, гумарских и грађевинских радника, продаваца, конобара и кувара, економских техничара и администратора осигурања, службеника обезбеђења итд.
У Рашки је 21. новембра организована свечана додела уговора за ново запошљавање, на основу локалног акционог плана запошљавања.
У Mозаик сали Градске управе града Крушевца, у петак 22. новембра додељени су уговори у оквиру програма за самозапошљавање, који су заједничким средствима реализовали Национална служба за запошљавање и Град Крушевац.
У просторијама Oпштине Пријепоље 20. новембра је организована свечана додела уговора корисницима субвенција за самозапошљавање, овај програм се спроводи на основу споразума Општине и Националне службе за запошљавање о суфинансирању мера активне политике запошљавања.
Након успешно завршене онлајн обуке „Вођење пословних књига“ на подручју Филијале Ужице Националне службе за запошљавање, сертификате је добило 12 полазника који су се на овај начин оспособили за обављање књиговодствених послова.
Лицима укљученим у Програм Гаранција за младе, у уторак 12. новембра у просторијама Филијале Ниш Националне службе за запошљавање додeљен је 21 грант за покретање самосталне делатности по програму за самозапошљавање, који се финансира из буџета Републике Србије.
Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.
Прихвати