Овом приликом уручене су и захвалнице за организацију праксе за студенте овог факултета директору Националне службе за запошљавање и представницима општина.
„Процес образовања треба да прати потребе тржишта рада. Уз менторство запослених практиканти су код нас имали прилику да науче о општем, али и практичном делу рада Националне службе“, рекао је Мартиновић и нагласио да је битно ојачати институционални и нормативни оквир у коме ће овај програм функционисати.
Модел студентске праксе показује подршку државе младима који се ангажују на тржишту рада, јер је од посебног значаја да студенти након завршетка факултета буду конкурентни на тржишту. Декан Симић је рекао да је ФПН склопио 30 различитих споразума са институцијама и привредним субјектима и послао 150-200 студената на праксу.
„Ми не чинимо никакво јуначко дело, већ смо дужни да као одговорна установа и одговорни чланови друштва овако нешто омогућимо. Морамо да водимо рачуна о студентима, јер су они будућност овог друштва”, закључио је проф. др Симић.
„Наш циљ је да спојимо три сектора - академску заједницу и центре за развој каријере, привредне субјекте и локалне самоуправе”, истакао је државни секретар Џамић.
Немања Марковић је представио програм БГ праксе и навео да је 240 студената у Београду по овом програму обавило праксу у својој струци. „Слушамо иницијативе студената и верујемо да су научили како функционише велики систем као што је град Београд”, рекао је Марковић.
Председник ГО Вождовац је истакао да су млади који су радили у општини много помогли. „Наша врата су вам увек отворена. Биће места за младе људе, то је обострани интерес”, обратио се председник ГО Вождовац Александар Савић студентима.
Помоћник председника ГО Палилула и студент докторских студија ФПН-а истакао је да само праксом може да се досегне виши ниво знања. Она је, по његовим речима, не само ставка у CV-у, већ и начин стицања вештина.
Студенти који су обавили праксу истакли су своја искуства и позвали друге колеге и колегинице да се пријаве.
Антрфиле:
Национална служба за запошљавање је од 2015. до октобра 2017. године закључила на неодређено време уговор о обављању стручне праксе са тринаест образовних институција (осам факултета, једна висока школа стуковних студија и четири средње школе). У овом периоду стручну праксу је обавило или било на практичној настави (једнодневна посета студената/ученика) укупно 140 студената и 270 ученика средњих школа.
Праксу је у 2016. години обавило 15 студената Факултета политичких наука основних и мастер академских студија, а од јануара до октобра 2017. године у Националној служби за запошљавање праксу је обавило или се сада налази на пракси 13 студената.