„Један од стратешких циљева Србије јесте да се ојачају институције тржишта рада и унапреде капацитети како би се одговорило на захтеве најосетљивијих категорија. Почетак овог тренинга је управо улагање у људске ресурсе, како би саветници у Националној служби за запошљавање што боље радили са лицима ромске националности. Национални акциони план у теже запошљива лица, поред Рома, сврстава и млађе од 30 година, старије од 50 година, особе са инвалидитетом, жене и друге категорије. На евиденцији НСЗ скоро 30% незапослених је полуквалификовано или без квалификација, па и ова група свакако захтева нашу посебну пажњу. Унапређење и модернизација у начину приступа су изузетно значајни за рад са групама које захтевају посебну пажњу“, истакао је Зоран Мартиновић, директор Националне службе за запошљавање, који је присуствовао обуци у Нишу.
Тренингу су присуствовали саветници за запошљавање из целе Србије, којима ће новостечена знања и вештине користити у свакодневном раду, а уједно ће их и пренети својим колегама.
„Пројекат има за циљ да пронађе боља решења и поправи укупну запошљивост појединих група, посебно особа ромске националности. Међутим, знања стечена на овом тренингу се могу применити у свакодневном раду и са осталим дискримисаним групама“, истакла је Наташа Ивановић, менаџерка пројекта „ЕУ подршка за запошљавање Рома“, УНОПС Пројектни центар у Србији.
„Антидискриминација је један од кључних принципа свих савремених друштава. Једнакост и равноправност постоје у два облика. Први је урођен осећај једнакости са којим се сви ми рађамо, а други је правни концепт који константно еволуира, унапређује се и мења. Сви ми морамо радити и даље унапређивати овај концепт, а Национална служба за запошљавање свакако има битну улогу у борби против дискриминације“, истакао је Клод Кан, саветник УН резидентног координатора у Србији.
Пројекат финансира Европска унија, а спроводи Пројектно-оперативни центар Уједињених нација у Србији (УНОПС), у партнерству са Канцеларијом високог комесара за људска права Уједињених нација.