“Млади који желе да раде суочени су са ситуацијом да послодавци траже изузетно младе људе са великим радним искуством. Ово је немогућ услов. Оно што је могуће остварити, то је да младима пружимо могућност да стекну неопходну праксу. Чак 60% младих нема искуства у занимањима за које су се образовали“, рекао је Драган Сикимић, заменик директора Националне службе за запошљавање, на отварању манифестације. Сикимић је подсетио да је 40 процената активних мера за запошљавање, које ове године спроводи НСЗ, усмерено управо на младе, са посебним акцентом на програм стручних пракси.
„Влада Републике Србије је одредила запошљавање младих као један од својих приоритета, односно, млади су одређени као једна од приоритетних група за запошљавање у 2015. години. Кроз наше мере биће ангажовано преко пет хиљада младих људи. Надам се да ћемо у сарадњи са овим и сличним пројектима успешно радити на остварењу годишњег плана и смањити незапосленост млађих од 30 година, која у овом тренутку износи 26,28%”, нагласио је Сикимић, истакавши и да је директан контакт, какав пружају сајмови запошљавања, непревазиђен вид комуникације, који даје најбоље резултате у запошљавању.
Централни део „Дана каријере“ је управо сајам запошљавања, који на једном месту спаја младе људе у потрази за послом, праксом или едукацијом и компаније које те могућности нуде. Овогодишњи сајам, одржан у београдском хотелу „Краун плаза“, окупио је 19 учесника - 17 компанија уз подршку Националне службе за запошљавање и „Ајсек“ програма стручних пракси у иностранству „Глобал талент“ (Global Talent). Генерални покровитељ сајма је компанија „Делез“ (Delhaize), a младима су се представили и „Метро“, „Хајнекен“, као и чувена велика четворка ревизорских кућа - PwC, Deloitte, EY, KPMG.
„Једини начин да млади људи са пуно потенцијала остану у Србији, јесте да им компаније пруже руку и помогну. На другој страни, циљ пројекта је да компанијама окренутим успешној будућности обезбеди квалитетне људе различитих образовних профила, јер правовремено ангажовање квалитетних кадрова је један од кључних фактора успешног пословања и кључ за развој домаћег финансијског тржишта. Сваке године око 200 младих добије праксу или посао захваљујући овом сајму“, рекла је на отварању манифестације Биљана Кецман, представница организатора пројекта, студентске организације „Ајсек“, и додала да овај сајам издваја јединствена база биографија, која је компанијама доступна током целе године.
Иван Бошњак, државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе, нагласио је да организација ове традиционалне манифестације већ кандидује неке од организатора за активно учешће у привредном животу Србије.
“Ова манифестација вам даје могућност да се упознате са компанијама које су пример доброг пословања у Србији и обезбедите себи прве кораке у једном озбиљном пословном свету”, рекао је Бошњак и указао да систем образовања треба да буде пословно оријентисан и да у сарадњи са привредом, кроз један вид дуалног образовања, пружи могућности и за праксу и за индивидуални развој.
„Компаније увек захтевају радно искуство, јер поред дипломе управо оно доказује да сте способни да обављате задатке који се од вас очекују. Зато се факултети последњих година активно брину да за своје студенте обезбеде праксе које ће их квалификовати за посао који желе”, каже Жаклина Стојановић, продеканка Економског факултета.
Генерални покровитељ сајма је компанија „Делез“.
“Волела бих да имате у виду да највећи број кандидата у данашње време, када је конкуренција заиста оштра, не прође ни први круг селекције, односно селекцију биографија. Овај сајам је лепа прилика да у директном контакту са послодавцима оставите утисак, будете примећени и направите први, али веома значајан корак”, каже представница компаније „Делез“ Наташа Башић.