Ту је и чињеница да центри за социјални рад већ годинама реализују пројекте јавних радова на којима се ангажују лица на пружању помоћи старим, хронично оболелим и инвалидним лицима.
То су били разлози предлога обуке за геронтодомаћице у Ужицу, за 5 незапослених, мотивисаних за рад са старим особама, а који су исказали сензибилност и имају емпатијски приступ. Обука је почела 13. новембра у Ужицу. Изводи се у Дому за старе „Забучје“ у Ужицу, а извођач је Мокрогорска школа менаџмента, у сарадњи са Геронтолошким центром „Београд“.
Истичући да је програм обуке веома користан и конструктиван, менторка обуке Мира Милосављевић каже: „Полазнице имају прилику да науче шта су аспекти старења, како да се понашају у одређеним ситуацијама са различитим болестима старих, као што је деменција, Алцхајмерова болест, Паркинсова болест, да препознају акутне болести, односно да у сваком моменту знају да пруже адекватну прву помоћ људима са болестима срца, мозга, преломима и слично. Дом за старе у Ужицу је ограниченог капацитета и доста је лица на чекању. На подручју града постоји значајна потреба за геронтолошким сестрама, за лица која нису у могућности да уђу у Дом или из неког другог разлога не желе да у њему бораве“.
Обуком је обухваћено 5 полазница, које ће након успешно завршене обуке добити одговарајуће сертификате о стеченим знањима и вештинама којима ће конкурисати на тржишту рада.
„Обука за тржиште рада је мера активне политике запошљавања која се спроводи дужи низ година и која има за циљ да незапослена лица добију додатна теоријска, стручна и практична знања и вештине, која ће им омогућити лакше запослење. С друге стране, наша филијала је негде препознала потребу за овим занимањем, што је и резултирало идејом да се обука реализује на подручју града“, рекао је Радољуб Шуњеварић, начелник Одељења за програме запошљавања, предузетништво и додатно образовање и обуку у Филијали Ужице НСЗ.
Јасминка Мирковић, једна од учесница обуке, апсолутно је сигурна да ово може да буде њено занимање: „Ту смо да упознамо кориснике, да им помогнемо у различитим ситуацијама. У обављању овог посла има доста хуманог карактера, што треба посебно нагласити“.
Слично мисли и полазница обуке Мирјана Јовановић: „Из нашег искуства, корисницима је веома важна топла реч и начин комуникације са њима“.