„Памтим причу о два пријатеља у болници. Док је један лежао крај прозора, други није смео да се помера, а желео је да зна какав је свет напољу, па му је пријатељ свакодневно казивао о лепотама спољног света, људима који пролазе, природи која их окружује, светлости сваког новог дана. Једнога јутра је умро, а његов пријатељ је пожелео да га преместе поред прозора. Међутим, видео је само зид. Упитао је сестру како је могуће да су све лепоте о којима је слушао нестале. Сестра му је објаснила да је његов пријатељ био слеп, а све приче је причао само да би га усрећио“, почиње своју причу Милица Брковић, вођа Клуба за тражење у Раковици.
„Дуго сам размишљала о овој причи и схватила да човек сам треба да креира свет око себе, постави циљ и да свој пут устреми ка испуњењу циља. Није то баш данас тако лако. Као вођа Клуба за тражење посла у Раковици имала сам прилику да разговарам са људима различитих профила, годишта, могућности, жеља и хтења. Било је различитих судбина, ситуација, мотива, али нам није много требало да из свега изведемо краткорочни и дугорочни циљ“, каже Милица, која је и сама још од студентских дана посећивала разне семинаре, предавања и обуке како би што више научила, упознала људе и стекла нова искуства, истовремено се трудећи да поред теоријског стекне и што више практичног знања.
Милица истиче да иако је већина полазника првог дана обуке најчешће сумњичава, увек се на крају растану ведрих лица, са новом надом и мотивом да се може нешто променити.
„Управо нада и мотив воде ка циљу. Зато је Клуб за тражење посла корак ближе ка запослењу. На путу до успеха неопходно је направити много малих корака. Као за све у животу, посебно на плану каријере, важно је одредити циљеве, а основа тражења посла јесу краткорочни и дугорочни циљеви које постављате себи, баш као и спознаја сопствених предности и недостатака, односно способности и вештина које поседујете.“
На обуци у Кубу за тражење посла полазници уче како најбоље да се представе и наведу послодавца да изабере баш њих, која су најчешћа трик питања на разговору за посао и како их избећи, шта треба да ставе у први план, како да одговоре на оглас за посао или на који начин да контактирају послодавца. Вођа саветује полазнике и како да напишу контактно писмо, шта да обуку на разговору за посао, али и ко све може бити добар извор информација приликом тражења посла.
„На обукама ћете сигурно сазнати нешто ново, чути другачија искуства, а уједно и препознати проблеме и уз заједничку помоћ осталих полазника и вође Клуба пронаћи начине за њихово решавање. Упознаћете и друге људе који су у сличној позицији, зато нема разлога да не прихватите препоруку саветника за запошљавање и постанете члан Клуба за тражење посла“, поручује Милица незапосленима који су пријављени на евиденцију НСЗ и додаје:
„Некада људи не познају себе довољно, не знају колико су спремни да издрже и које су све то могућности које им се пружају. Зато је неопходно решити се предрасуда, пркосити времену и приликама, али уз јасно постављен циљ. На путу до циља треба снаге да би се све препреке успешно превазишле, али уз упорност, истрајност и јаку веру, ништа није немогуће. Избор је на вама! Само од нас зависи да ли ћемо бити путник или пилот током путовања званог живот. А можда се на том путовању, управо у Клубу за тражење посла, роди нека нова идеја за заједнички бизнис, никад се не зна. Срећно!“
Практични савети
„Као активна мера запошљавања Националне службе за запошљавање, Клуб за тражење посла је шанса коју свако треба да искористи, а циљ Клуба јесте да се смањи дугорочна незапосленост. Обука у Клубу за тражење посла допринеће да стекнете самопоуздање, довољно мотивације и подршке за активно тражење посла, научите да пишете радну биографију и друга пратећа документа која данас послодавац тражи. Да бисте савладали технике и вештине комуникације, ослободили се страха и треме приликом наступа пред послодавцем, симулација разговора за посао сигурно ће вам користити, баш као и савети како телефонирати послодавцу“, каже Милица Брковић.