Програм миграција за развој (ПМЕ), подржан од стране Немачког савезног министарства за економску сарадњу и развој, крајем прошле године проширен је и на Србију. ДИМАК има за циљ пружање информација потенцијалним мигрантима о перспективама и могућностима за легалну миграцију, о стручном образовању и шансама за каријеру - како у Немачкој, тако и у Србији. Српски партнер је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије, које координира сарадњу са Националном службом за запошљавање Републике Србије и њеним Миграционим сервисним центром у Београду. Предвиђено је да имплементацију пројекта подржи ГИЗ у Србији, као и други релевантни програми: TVET - Пројекат из области стручног образовања и обуке, YEP - Програм за запошљавање младих), ACCESS - Програм за развој приватног сектора у Србији и Немачко-српска иницијатива за одрживи раст и запошљавање у Србији, Triple Win - пројекат радне миграције, Регионални пројекти за социјална права угрожених група (SoRI).
Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања др Ненад Иванишевић рекао је да Србија и Немачка традиционално имају добру сарадњу када је у питању одлазак наших људи на рад у Немачку, али и запошљавање у Србији, јер је Немачка у самом врху по броју страних инвестиција у нашој земљи.
„Драго ми је да се данас потписује више споразума, сада овај, а касније током дана и споразум са немачком Развојном банком. Мислим да то јасно показује подршку Немачке процесима у Србији и свим миграционим токовима који се дешавају на овим просторима“, нагласио је државни секретар.
Национална служба за запошљавање и Немачка савезна агенција за рад (БА) 2013. године потписале су споразум о привременом запошљавању медицинског особља кроз пројекат Triple Win, који се већ три године успешно реализује.
„Миграције су феномен за који су све анализе показале да се неће смањивати, напротив - биће све присутнији. Управо због тога је ова врста институционалног повезивања јако важна. Национална служба за запошљавање има седам миграционих сервисних центара који делују у свим већим градовима у Србији. Готово 60 одсто незапослених који су се обратили овим центрима желели су да оду управо у Немачку“, рекао је директор НСЗ Зоран Мартиновић.
Овим догађајем је ДИМАК у Србији обележио званичан почетак рада, а потписан је и имплементациони уговор између МИНРЗС и ГИЗ/ПМЕ програма. Сви заинтересовани за легалан одлазак и рад у Немачкој информације могу добити у њиховој канцеларији која се налази у Београду, Косте Абрашевића 10.