На Сајму предузетништва, одржаном 10. децембра у атријуму Хотела „Галерија“, представљено је око 200 предузетничких иницијатива за покретање самосталног бизниса. Сајам су организовале Српска асоцијација менаџера (САМ), агенција DNA Communications и Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), уз велику подршку Градске управе Суботице и локалних партнера. Манифестација је организована у оквиру пројекта „Шанса за нови почетак“.
Сајам је посетило више од двеста грађана, који су имали прилику да се информишу о предузетничким идејама осмишљеним на основу вишемесечног истраживања и у складу са специфичностима и потребама сваког региона у Србији. Посетиоци су добили информације и о томе шта је потребно за започињање новог бизниса, како се смањује ризик и остварује приступ фондовима подршке предузетништву.
О предузетничким иницијативама говорили су Љубен Христов, помоћник градоначелника за малу привреду, Мелинда Нађ Кишереш, шеф Канцеларије за локални економски развој, Јелена Булатовић, извршна директорка САМ-а, Дејан Ранђић, директор агенције DNA Communications и Миливоје Јовановић, програм менаџер „Енеке“, Александра Зорић Кржић, представница УСАИД-а Србија, Наташа Кецман, директорка Центра за услуге и посредовање у Привредној комори Србије.
Поред Крушевца и Ниша, Суботица је трећи град у Србији у којем је одржан Сајам предузетништва у оквиру пројекта „Шанса за нови почетак“.
„Захвалио бих се оснивачима пројекта што су препознали Суботицу као један од градова у којима ће бити представљене предузетничке идеје и грађани подстакнути на покретање бизниса. Градска управа је препознала потенцијал овог пројекта и подржала организовање сајма. Своје програме подршке ће на сајму представити десет локалних партнера који се баве промовисањем предузетништва. Незапосленост је велики проблем у целој земљи и мислим да је ово добра прилика за многе који су остали без посла да размисле о оснивању бизниса, сами или удружени“, рекао је помоћник градоначелника Суботице за област мале привреде Љубен Христов.
Предложене предузетничке иницијативе су биле разврстане у четири области, попут трговине, пољопривреде, производње и услуга, као и по висини инвестиције, од 800 до 10.000 евра.
„Пријатно смо изненађени чињеницом да су грађани највеће интересовање исказали за пољопривреду и производњу, што обично није случај. Показали смо много примера, нпр. гајење јагода, зачина, производња картонских кутија или пластичних кеса. Гледали смо да иницијативе буду профитабилне и оствариве“, нагласила је Јелена Булатовић.
„Добро осмишљена пословна идеја и бизнис-план који операционализује добру пословну идеју, услов су за добијање субвенције и, што је најважније, гаранција за успешно пословање. И ове године суботички регион је уз субвенције НСЗ незапосленима богатији за близу 150 нових предузетника, а Град Суботица за 100. Од хиљаду идеја једна је добра, од хиљаду добрих идеја једна је остварива. Верујемо да ће од 8.849 незапослених Суботичана, из новембра ове године, што је за 14% мање у односу на претходну годину, многи у свет рада ући као предузетници. Од 4.600 запослених Суботичана са евиденције НСЗ, многи су предузетници. Нека се у 2016. години, години предузетништва, уз нашу помоћ остваре предузетничке идеје посетилаца сајма“, рекао је Душан Торбица, директор суботичке филијале НСЗ.
Сајам предузетништва у Суботици је трећи у низу манифестација које ће бити одржане широм Србије у наредних шест месеци. Пројекат има подршку Министарства државне управе и локалне самоуправе, Привредне коморе Србије, Градске управе Суботице, Канцеларије за локални економски развој Суботице, локалне самоуправе Суботице, Ниша и Крушевца, организације „Енека“, регионалних привредних комора, локалних филијала Националне службе за запошљавање, као и бројних других партнера који се баве развојем предузетништва.