„Ефекти сајма прате се од три до шест месеци. Наиме, очекујемо да ће се, као позитиван ефекат одржавања овог сајма, људи запошљавати и у периоду од шест месеци након одржавања сајма. Сајмови су важни јер на њима послодавци могу да стекну први утисак о кандидатима, а они који траже посао могу добити важне информације о послодавцима. Јавни позиви за различите програме запошљавања, које је НСЗ расписала крајем фебруара, још увек су у току. Ове године за подстицање запошљавања опредељено је из буџета две милијарде и осамсто милиона динара, плус 550 милиона за запошљавање особа са инвалидитетом. Ова средства ће сигурно допринети даљем смањењу стопе незапослености у Србији“, нагласио је Сикимић.
Заменик директора НСЗ је подсетио да је 2016. проглашена годином предузетништва, па је 16 милијарди динара намењено развоју конкурентне привреде и унапређењу пословног окружења, приватне иницијативе и предузетничког духа, од чега су 4,4 милијарде бесповратна средства.
„Такође, у току је и пројекат од 6,9 милиона евра, у чему ЕУ учествује са 4,9 милиона евра, а Влада Републике Србије и приватни сектор са по милион евра. Циљ овог пројекта је трансфер технологија, односно повезивање високообразовних институција са приватним сектором, ради задовољења потреба реалне привреде. Паралелно са тим иде и концепт трансфера знања, јер сам трансфер технологија без трансфера знања нема много ефекта. Дакле, у наредном периоду биће доста улагања у запошљавање, и то пре свега кадрова који су везани за информационе технологије, јер како показују истраживања, у скоријој будућности скоро 70 одсто свих послова биће организовано уз коришћење информационе технологије“, казао је Драган Сикимић.
На сајму су присутне компаније: Бол паковања Европа Београд, Купер стандард Србија, Делез Србија, Ђак, Ернест и Јанг, Ecovis Confidas, Greiner и JP Packaging, Амрест, Менпауер, Metro Cash & Carry, Милшпед, Норма група Југоисточна Европа, Новоматик група, ОЗ „Централ“, Прокредит банка, Рајфајзен банка, Силбо, Тризма, Вип мобајл, Винер штедише, Wurth, Zepter International.
Ове компаније траже различите профиле, међу којима су: месар, продавац, пословођа, возач камиона, магационер, продавац у малопродаји, рачуновођа, програмер, оператер у производњи, агент у кол-центру (са знањем страних језика: немачки, холандски, шпански, француски, пољски), практикант у ревизији, царински агент, представник продаје, саветник за продају осигурања и многи други.
У жељи да послодавцима обезбеде квалитетан садржај и укратко представе алате који могу да се користе за унапређење кадрова, организатори сајма организују и ејч-ар (HR) конференцију.
Радно време сајма 6. априла је од 11 до 19 часова, а 7. априла од 10 до 18 часова. Улаз је бесплатан.
Реална привреда запошљава квалитетне кадрове
„Систем образовања у Србији није у стању да прати брз и динамичан развој реалне привреде. Национална служба за запошљавање се труди да овај дисбаланс исправи у мери у којој може, пре свега кроз програме преквалификација и доквалификација, обуке за тржиште рада и обуке за познатног послодаца. Наравно, постоји заинтересованост послодаваца да о свом трошку и у складу са својим потребама обуче незапослене. Ово је веома важно, нарочито за незапослене који су без посла остали јер су индустријске гране у којима су радили данас делимично ослабљене.
Привредни амбијент није свуда у Србији исти. Сигурно је да Београд као велики регионални центар привлачи велики број инвеститора. Желео бих, међутим, као позитиван пример да истакнем Руму, где ускоро неће бити незапослених. Наиме, у ту општину је дошло неколико великих инвеститора који сада фазно напредују и константно траже квалитетну радну снагу. Због ширења производних погона ови инвеститори ће ускоро тражити раднике у ширем окружењу. Слична ситуација је и у Суботици“, рекао је Драган Сикимић окупљеним новинарима.