Дoгађаjи

05.12.2012.

''Тржиште рада у Воjводини 2013, изазови – одговори''

U Svečanoj sali opštine Kula u utorak, 04. decembra održana je tribina pod nazivom ''Tržište rada u Vojvodini 2013. izazovi – odgovori''. Domaćini tribine bili su Opština Kula i Regionalna privredna komora Sombor, a organizatori tribina su Nacionalna služba za zapošljavanje - Pokrajinska služba za zapošljavanje, Unija poslodavaca Vojvodine i Privredna komora Vojvodine. Povod održavanja tribine je iznalaženje mogućnosti za unapređenje lokalnog i regionalnog tržišta rada, uz puni doprinos svih socijalnih partnera.

Serija tribina „Tržište rada u Vojvodini 2013. izazovi - odgovori" izraz je nastojanja organizatora da stave na raspolaganje svoju stručnu pomoć lokalnim samoupravama, poslodavcima i nezaposlenima u stvaranju privrednog ambijenta kao preduslova zapošljavanja. Da bi se ovo ostvarilo jedan od osnovnih koraka je izrada i sprovođenje lokalnih akcionih planova zapošljavanja.

Nakon obraćanja i pozdravne reči Velibora Milojičića, zamenika predsednika opštine Kula i Paskaš Milorada, sekretara Regionalne privredne komore Sombor prisutnima su se obratili Vladimir Srdić, direktor pokrajinske službe za zapošljavanje, Stanko Krstin, predsednik Unije poslodavaca Vojvodine i Dragomir Đukić, član Upravnog odbora Privredne komore Vojvodine.

Na tribini je razmatrana situacija na tržištu rada, kao i mogućnosti unapređenja i konkretizacije saradnje institucija bitnih za funkcionisanje tržišta rada i poslodavaca. Predstavljeni su dosadašnji rezultati Lokalnog saveta za zapošljavanje i izloženi predlozi za unapređenje rada u 2013. godini.

Zamenik predsednika opštine Kula, Velibor Milojičić najavio je promene u sazivu Lokalnog saveta za zapošljavanje i najavio donošenje Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za 2013. godinu. Pozvao je privrednike opštine Kula da svojim predlozima i sugestijama unaprede rad Lokalnog saveta, kako bi rezultati u 2013. godini bili što bolji. Najavio je izmene u cilju stvaranja povoljnijeg ambijenta za nove investitore.

Direktor Pokrajinske službe za zapošljavanje, Vladimir Srdić u svom obraćanju je upoznao prisutne sa merama aktivne politike zapošljavanja koje sprovodi Nacionalne službe i rezultatima koji su ostvareni u Vojvodini u periodu od 2009. do 2011. godine. Istakao je da je u tom periodu plasirano 5,8 milijardi dinara što je rezultiralo zapošljavanjem 40.000 hiljada lica sa evidencije nezaposlenih. Osnivanje Lokalnih saveta za zapošljavanje i donošenje Lokalnih akcionih planova zapošljavanja je primer dobre prakse koju treba nastaviti i unapređivati.

Ispred Unije poslodavaca, prisutnima se obratio predsednik Unije, Stanko Krstin. Govorio je o unapređenju provrednog ambijenta i organizovanje poslodavaca kao preuslov za zapošljavanje i o saradnji sa Nacionalnom službom iz ugla poslodavaca. On je pristune upoznao sa značajem članstva u Uniji poslodavaca i pozvao preduzetnike da osnuju Uniju i u opštini Kula. Govorio je označaju radnog mesta za svakog čoveka. Istakao je da radno mesto nije instrument za stavaranje sredstava, to je mogućnost ostvarenja svakog čoveka. Stvaranje dobrog poslovnog ambijenta je preduslov za uspešno tržište rada, kao i uvođenje sistema plaćanja i uređen i transparentan poreski sitem. Najavio je i novine koje će doneti novi Zakon o radu.

Dragomir Đukić, član Upravnog odbora Privredne komore Vojvodine je govorio o poziciji Privredne komore Vojvodine u oblasti zapošljavanja. Komora je asocijacija privrednika, mesto okupljanja privrednika. Komora pokušava ujediniti privrednike Srbije u cilju jačanja privrednog sistema. Govorio je o usklađivanju zakonske regulative i neophodnim promenama u sistemu obrazovanja. Kroz sistem obrazovanja potrebno je produkovati kadar koji je potreban privredi, identifikovati potrebne profile i obrazovati ih.

Nakon obraćanja domaćina i organizatora Tribine učesnici su poznavi da se uključe u diskusiju.

Blaško Imre, građevinski inženjer iz Kule, vlasnik građevinskog preduzeća izneo je problem otvaranja bolovanja i o opravdanosti istih, problem sa nelojalnom konkurencijom.

Vlasnica preduzetničke radnje „Koktel" iz Sivca koja zapošljavanja preko 30 radnika, istakla je problem sa naplatom i zapošljavanjem osoba sa invaliditetom.

Zaključeno je da je neophodno uključivanje svih socijalnih pratnera u socijalni dijalog u cilju unapređanja mera aktivne politike zapošljavanja.