Будућим предузетницима одлуке су уручили директор НСЗ Зоран Мартиновић и заменик градоначелника Града Краљева Вукман Ракочевић, у присуству представника Градске управе, Регионалне привредне коморе, Удружења пословних жена „Илинка Илић“ и Регионалне развојне агенције Рашког и Моравичког округа.
Том приликом, директор Мартиновић је истакао да је програм самозапошљавања један од најтраженијих програма од стране незапослених, за који на нивоу Републике сваке године конкурише између седам и осам хиљада лица, од чега око 4.000 њих бива преведено из статуса незапослености у статус предузетника или привредника.
- У Краљеву смо до сада определили средства за 64 лица која могу да оснују сопствени бизнис, од тога су четири ромске националности, а три особе са инвалидитетом, будући да водимо рачуна и о тим категоријама. Око 20 милиона динара биће издвојено у овом кругу, а постоји могућност и проширивања квоте за неке друге који су конкурисали, имајући у виду да је поднето више од 300 захтева назапослених који су желели да започну сопствени бизнис. Верујемо да ће тај круг бити и већи - најавио је Мартиновић.
Директорка краљевачке Филијале НСЗ Снежана Прелић је истакла да су велику предност приликом доделе субвенција за самозапошљавање овог пута имале жене и млади до 30 година живота.
- Од укупног броја додељених субвенција, чак 80 одсто обухвата женско предузетништво, а 50 одсто су млади до 30 година. Очекујемо да њихови бизниси буду знатно одрживији него ранијих година, а ми смо ту да им пружимо подршку која се односи на програм менторинга, заједно са Регионалном развојном агенцијом, Привредном комором, локалном самоуправом и осталим институцијама на тржишту рада – поручила Прелићева.
Будући да је последњих дана донета и одлука о суфинансирању локалних акционих планова, то ће бити прилика за Град да удружи средства са Националном службом како би да они који су у овом тренутку испод црте, добили још једну шансу. С тим у вези, заменик градоначелника је истакао да сваке године Краљево у буџету опредељује средства за програме запошљавања, која удружује са НСЗ.
- Тако је у 2022. години Град издвојио осам милиона динара за ову намену, а у буџету за 2023. такође осам милиона динара, колико и Национална служба за запошљавање у сарадњи са надлежним министарством. Тиме покривамо три мере – стручну праксу, самозапошљавање и јавне радове. Средином јуна биће расписан конкурс за ову годину, а надамо се да ће пројекат обухватити око 65 лица која ће на тај начин доћи до посла и сталног запослења, што је и основни циљ – рекао је Ракочевић.
Догађај је представљао добру прилику да се реализује и део компоненте пројекта „Подршка развоју омладинског женског предузетништва – Покрени се“, који се базира на едукацији младих предузетника, а који је финасијски подржао Град. У оквиру ове инициујативе, Удружење пословних жена „Илинка Илић“ је пословног консултанта и ментора Индиру Попадић ангажовало као предавача на тему „Како бити успешан предузетник и одрживост бизниса“. Председница удружења Божана Пантовић је том приликом нагласила да ће наставити да помажу предузетницама и најавила пуно новина у свом програму.
Како се на свечаности могло чути, програм самозапошљавања је усмерен на одрживу пословну идеју, с обзиром на то да се при селекцији кандидата вреднује добра идеја, постојање одређених капацитета који могу да гарантују одрживост бизниса, врста делатности, као и друге повољне карактеристике. Стога, овакви програми утичу на позитивна кретања на тржишту рада, на смањење броја незапослених, јачање привредних актиности и бољи живот оних који су до скоро били незапослени. То потврђују и потписници уговора за самозапошљавање у Краљеву, који кажу да им је, уз финансијску и стручну помоћ НСЗ, свакако далеко лакше да покрену сопствени бизнис.