Мартиновић је том приликом поручио да је програм „Моја прва плата“, који спроводи НСЗ, веома значајан за младе људе који су без посла, јер добијају могућност да стекну прво радно искуство. Што се тиче Врњачке Бање, млади такву прилику првенствено могу добити у сектору туризма и хотелијерства.
– У програм „Моја прва плата“ на нивоу целе Србије укупно је укључено око 8.400 незапослених младих. На наше задовољство, највећи број њих је ангажован у приватном сектору, будући да смо са овим програмом, који је био један од ванредних антикризних програма наше владе, управо желели да афирмишемо рад у приватном сектору и ојачамо га у време пандемије. Сада видимо да имамо добар одговор и велико интересовање од стране реалног сектора, у који се укључило више од 7.000 незапослених младих. И овде у Врњачкој Бањи, од 22 лица која су у програму „Моја прва плата“, њих 19 је у приватном сектору – истакао је Мартиновић.
Колико је програм „Моја прва плата“ био добар видеће се тек након његовог завршетка у августу и септембру, када буде евидентирано колико је младих незапослених, ангажованих на овај начин, остало у радном односу код послодаваца код којих су се оспособљавали за конкретан рад.
– Обилазећи послодавце видимо да постоји велика шанса да много младих остане код њих трајно у радном односу. Разлог мог данашњег доласка у Врњачку Бању и овај хотел, јесте и да на одређени начин испромовишемо и оживимо делатности попут туризма, угоститељства и хотелијерства, које су у време пандемије биле највише погођене кризом и функционисале са ограниченим капацитетима. Најновија релаксација мера од стране Кризног штаба гарант је да ће и овај сектор ускоро моћи нормално да ради и да запошљава – рекао је Мартиновић и навео да је од почетка године само у Врњачкој Бањи око 245 лица добило шансу за запослење.
У хотелу „Фонтана“, који је лидер на туристичком небу Врњачке Бање, тренутно је запослено 110 људи, исто као и пре пандемије, која је изразито лоше утицала на област туризма, мада се у „Фонтани“ то није значајније осетило, бар ако је судити по броју запослених.
– Туризам је основна привредна грана у Врњачкој Бањи, у којој ради највећи број становника, али у последњих неколико година примећујемо велики дефицит када је у питању стручна оспособљеност и стручни кадар у туризму и хотелијерству. Овом приликом желим да се захвалим Националној служби и ангажованим младим људима, који су изузетно добри на својим пословима, и обећавам наставак сарадње, односно сигуран посао за те људе у хотелу „Фонтана“ – поручио је директор хотела Ђорђе Макуљевић и додао да се нада да је најтежи период прошао, те да за туризам и угоститељство стижу бољи дани.
За хотел на чијем је челу каже да ће изнова наставити да показује друштвену одговорност, у чему имају подршку управо Националне службе за запошљавање која, како је нагласио, младим људима даје прилику да се кроз бројне субвенционисане програме професионално афирмишу, а послодавцима да дођу до пробраних и квалитетних радника.