У Рашки додељени уговори за ново запошљавање
У Рашки је 21. новембра организована свечана додела уговора за ново запошљавање, на основу локалног акционог плана запошљавања.
Поводом Међународног дана социјалне правде, 20. фебруара, одржана је конференција у Кафе-бару „16“, социјалном предузећу које кроз обуке за конобаре и бармене младима који су користили услуге Свратишта помаже у проналаску посла и осамостаљивању
У Београду је одржана конференција „Запошљивост младих у ризику“, о могућностима за побољшање положаја младих из социјално и економски најугроженијих група, а са циљем да представници младих и привреде успоставе дијалог о начинима за повећање запошљивости. Посебно је истакнута важност дијалога младих и привреде за решавање тог проблема. Конференција је одржана поводом Међународног дана социјалне правде, а у складу са поводом и темом, место одржавања конференције био је Кафе-бар „16“, социјално предузеће које кроз обуке за конобаре и бармене младима који су користили услуге Свратишта помаже у проналаску посла и осамостаљивању.
Због високе стопе незапослености младих, а посебно оних из угрожених група, који имају посебан изазов у проналажењу посла и осамостаљивању, СОС Дечија села Србија започела су свеобухватни програм економског оснаживања младих, са циљем пружања подршке социјалном и економском оснаживању младих, припадника рањивих група. Основна улога Каријерног центра „Јаки млади“ је подршка у повећању запошљивости младих од 16 до 30 година из угрожених група са територије града Београда. Фокус је на младима са статусом детета без родитељског старања као и онима који су укључени у програме подршке породицама у ризику које спроводе СОС Дечија села. Услуге Центра јединствене су по томе што су усмерене не само на запошљавање, већ и на индивидуално психо-социјално саветовање и оснаживање ради задржавања запослења, што је неопходно због недостатка животних вештина и самопоуздања, који карактеришу ову циљну групу.
„Центар 'Јаки млади' почео је са радом у јануару 2017. и за нешто више од годину дана пружили смо услуге за више од 200 младих“, рекла је Александра Грубин, менаџерка пројекта „Јаки млади – одржива социјална инклузија и економска подршка младима у ризику“.
О мерама и политикама за запошљавање младих из ризичних група говориле су и представнице Националне службе за запошљавање.
Весна Живковић Костић, начелница Одељења за програме запошљавања и предузетништво у НСЗ - Филијала за град Београд, представила је актуелне програме за подршку запошљавању које спроводи НСЗ, као што су: субвенције за самозапошљавање, јавни позив за спровођење јавних радова и субвенције за послодавце за запошљавање теже запошљивих категорија, док је Марчела Вуинац Обућина, начелница Одељења за образовање и обуке, говорила о програмима стручног оспособљавања младих, као што су програм стручне праксе и програм стицања практичних знања.
Са програмом „Пракса за јаке младе“, који је спроведен током 2017. године, присутне је упознала Ирена Ђорђевић из НАЛЕД-а, истичући да је основни циљ подршка младима који су одрасли без родитељског старања, а кроз могућност да стекну прво радно искуство.
У другом делу конференције оргнизовани су сусрети у оквиру којих су млади, кроз разговор са представницима компанија, могли да кажу више о својим искуствима и потребама када је у питању тражење посла, док су им послодавци указивали на знања и вештине који су потребни за проналазак посла и развој каријере. Млади који користе услуге Центра „Јаки млади“, извели су кратак перформанс, кроз који су послодавцима приказали са каквим се све изазовима суочавају приликом потраге за послом.
У оквиру конференције представила су се и удружења која раде на повећању запошљивости младих: Центар за интеграцију младих, Центар за социјално превентивне активности „Григ“, Центар за позитивни развој деце и омладине „Цепора“, Добротворна организација Српске православне цркве „Човекољубље“, Центар за социјалну интеграцију деце и младих „Звезда“ и Центар за превенцију криминала и постпеналну помоћ „Неостарт“.
Једнаке шансе за све
Међународни дан социјалне правде, 20. фебруар, обележава се широм света са циљем борбе против сиромаштва и стварања једнаких шанси за све. Овај дан је подсетник на неопходност свакодневног залагања за борбу против социјалне искључености, као и на то да је неопходно обезбедити да сви имају приступ основним правима, као што су образовање, становање и социјална заштита.
У Рашки је 21. новембра организована свечана додела уговора за ново запошљавање, на основу локалног акционог плана запошљавања.
У Mозаик сали Градске управе града Крушевца, у петак 22. новембра додељени су уговори у оквиру програма за самозапошљавање, који су заједничким средствима реализовали Национална служба за запошљавање и Град Крушевац.
У просторијама Oпштине Пријепоље 20. новембра је организована свечана додела уговора корисницима субвенција за самозапошљавање, овај програм се спроводи на основу споразума Општине и Националне службе за запошљавање о суфинансирању мера активне политике запошљавања.
Након успешно завршене онлајн обуке „Вођење пословних књига“ на подручју Филијале Ужице Националне службе за запошљавање, сертификате је добило 12 полазника који су се на овај начин оспособили за обављање књиговодствених послова.
Лицима укљученим у Програм Гаранција за младе, у уторак 12. новембра у просторијама Филијале Ниш Националне службе за запошљавање додeљен је 21 грант за покретање самосталне делатности по програму за самозапошљавање, који се финансира из буџета Републике Србије.
Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.
Прихвати