Подршка предузетништву у филијали Краљево
Филијала Краљево Националне службе за запошљавање je 7. јула, у свечаној сали Народне библиотеке „Стефан Првовенчани“ у Краљеву, организовала свечано уручење одлука за самозапошљавање.
На територији Средњобанатског округа реализују се четири јавна рада за особе са инвалидитетом, један у општини Житиште, а три на територији општине Нови Бечеј. У ову активну меру запошљавања укључено је 65 особа са инвалидитетом, при чему ће у Новом Бечеју 52 особе током 6 месеци обављати послове у области уређења животне средине и социјално-хуманитарне делатности.
На реализацији јавног рада чији је извођач УГ „Омладински клуб“ из Новог Бечеја ангажован је 21 радник. Интензивно се ради на очувању и заштити животне средине - уклања смеће са зелених површина, паркова и дуж обале реке Тисе и специјалног резервата „Стара Тиса“, а у зависности од временских прилика обавља се кошење зелених површина, уклања лишће и снег са јавних површина и испред кућа старијих суграђана. Радови се обављају на локацијама у Новом Бечеју, укључујући и амбијенталну целину Врањево, и у насељеним местима Кумане и Ново Милошево. Грађани имају могућност да проблеме у вези са заштитом животне средине пријаве путем интернета или телефонским позивом, при чему су за пријем и обраду информација од суграђана задужене управо особе укључене у овај јавни рад. Организују се и акције уклањања отпада и сређивања терена.
Једна од ангажованих на овим пословима је Марија Ковачев, која је на евиденцију незапослених дошла након стечаја фабрике обуће „Победа“, у којој је радила као контролор 26 година.
„Међу особама са инвалидитетом са посебним тешкоћама суочавају се инвалиди рада, који су потпуно невидљиви и чије проблеме многи не препознају“, каже Марија, која је до сада била ангажована на једном јавном раду.
Два радника ангажована су у Центру за социјални рад у Новом Бечеју. Обављају курирске послове (одлазак до суда, катастра, поште, полиције, трезора), послове на инфо-пулту и телефонској централи, а истовремено су и пратиоци за услуге особама са сметњама у развоју. Ибојка Шазивари 16 година је радила као шивач у новобечејском „Клузу“, а 2003. године остала је без посла. Била је укључена у један јавни рад 2012. године. Воли послове из своје струке, а добро јој иде и ангажман у Центру, с обзиром да воли рад са људима.
„Када после 10 година добијете посао, макар и на 6 месеци, то је велика ствар“, истиче Ибојка. Њена колегиница је Десанка Лунгулов, са којом је радила и у „Клузу“. Госпођа Лунгулов је 25 година била шивач, а од 2008. године је на евиденцији незапослених, након стечаја „Клуза“.
Највећи број радника, чак 29, ангажован је на јавном раду Дома за смештај душевно оболелих лица „Свети Василије Острошки Чудотворац“ у Новом Бечеју. Обављају бројне послове који доприносе квалитетнијем функционисању служби дома: рад на телефонској централи, портирска служба, столарски, браварски, молерски, електричарски послови, рад у кројачкој радионици, у фризерском салону, у вешерају, на одржавању дворишта.
У овој установи имају изузетно добра искуства са ангажовањем особа са инвалидитетом и пуни су хвале када је у питању њихов однос према раду, дисциплина, марљивост, а што је потврђено и пријемом два лица са прошлогодишњег јавног рада за ОСИ у радни однос.
Светозар Милићев је други пут укључен у јавни рад у Дому „Василије Острошки“ и ради на одржавању простора око објеката: „Чишћење, косидба, сви послови који се напољу раде, да се нигде не виде трагови запуштености. Ових 6 месеци су ми златни, породица ми је обезбеђена. На прошлом јавном раду оставио сам добар утисак на особље и зато су ме звали опет. Да нисам, вероватно би звали неког другог“.
Исте послове обавља и Драгослав Рајков, који има 32 године стажа, а први пут је укључен у јавни рад. Његове речи сведоче колико људима ангажованим на јавним радовима значи остварени приход: „Нека буде и тако, сваке године да се одржавају јавни радови, да нас биро пошаље да 6 месеци радимо, и биће добро“.
Циљ јавних радова је да се допринесе општем бољитку, а за особе са инвалидитетом је посебно значајно да добију прилику да се запосле, стекну економску независност, укључе у заједницу. С обзиром да се јавни радови за ОСИ од почетка реализују на подручју Новог Бечеја, приметан је значајан утицај ове мере како на смањење дискриминације, тако и на сензибилизацију јавности о потреби радног ангажовања ОСИ.
Филијала Краљево Националне службе за запошљавање je 7. јула, у свечаној сали Народне библиотеке „Стефан Првовенчани“ у Краљеву, организовала свечано уручење одлука за самозапошљавање.
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, у сарадњи са Националном службом за запошљавање, Унијом послодаваца Србије и Привредном комором Србије, спроводи националну анкету о потребама послодаваца за период 2025–2027. године.
Филијала Кикинда Нaционалне службе за запошљавање организовала је 23.06.2025. године свечану доделу уговора за субвенције за самозапошљавање. Уговоре је уручио директор НСЗ Милан Боснић.
Филијала Пирот Националне службе за запошљавање је 19. јуна 2025. године, имала прилику да учествује на догађају у оквиру пројекта „Снажне и важне“, у организацији НАЛЕД-а, а уз подршку Британске амбасаде у Београду. Тема догађаја је представљање истраживања ставова малих предузећа, предузетника и предузетница у Србији и приказ примера добре праксе пружања подршке развоју женског предузетништва у јединицама локалне самоуправе.
У току је пријављивање незапослених особа за обуку за Java Script програмирање у Филијали Нови Сад Националне службе за запошљавање (НСЗ) у Новом Саду. Обука ће трајати до 8 недеља и планирано је укључивање 20 незапослених лица. Предвиђена динамика обуке је 20 сати у току радне недеље (5 радних дана по 4 сата рада). Полазници ће по завршеној обуци добити потврду о савладаном програму обуке за основе Java script програмирања.
Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.
Прихвати