Вести

19.02.2016.

Значајне олакшице за запошљавање нових радника

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин и директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић потписали су данас Споразум о учинку за 2016. годину, који треба да допринесе бржем запошљавању незапослених грађана Србије.

Споразум о учинку је годишњи споразум којим су предвиђени конкретни задаци и обавезе Националне службе за запошљавање на постизању циљева и остваривању резултата кроз спровођење мера активне политике запошљавања. Ради бољих ефеката ових мера и веће мотивисаности, у овој години су (у односу на ранији период) предвиђене и олакшице за послодавце који учествују у јавним позивима Националне службе за запошљавање.

На конференцији за новинаре која је том приликом организована, директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић истакао је да су средства опредељена буџетом за ову годину довољна и да ће бити усмерена пре свега на запошљавање теже запошљивих категорија, у које спадају млади до 30 година, вишак запослених, старији од 50 година, лица без квалификације и нискоквалификовани, особе са инвалидитетом, корисници новчане социјалне помоћи и Роми.

Мартиновић је подсетио и да је реализација плана предвиђеног по истом споразуму за прошлу годину премашена за 15%. Прошле године у мере активне политике запошљавања укључене су 150.953 особе, међу којима 7.578 особа са инвалидитетом, што је за 38,92% више него у истом периоду 2014. године. У финансијске мере укључено је 25.790 особа, што је три пута више него у истом периоду 2014. године.

У програме додатног образовања и обуке (Обуке на захтев послодавца, Програм стручне праксе, Стицање практичних знања, Функционално основно образовање одраслих) укључено је 8.013 незапослених, од којих 418 особа са инвалидитетом. У обуке за тржиште рада укључено је 1.156 полазника, од којих 399 особа са инвалидитетом. У јавне радове укључена су 10.853 лица (1.266 из категорије особа са инвалидитетом), што представља 164,43% од планираног броја (од тога 98,39% из категорије теже запошљивих).

Субвенције за самозапошљавање су додељене за 3.803 лица, од чега 116 особа са инвалидитетом (реализација 121,5% у односу на планирани број). Овом мером обухваћено је 92,82% лица из категорије теже запошљивих. Субвенцијама за отварање нових радних места обухваћена су 2.832 лица, од чега 142 особе са инвалидитетом. Сва лица била су из категорије теже запошљивих.

Зоран Мартиновић је позвао све послодавце, како из приватног тако и из јавног сектора, и незапослене, да се активно укључе у јавне позиве за 2016. годину, које је Национална служба ових дана расписала.

„Јавни позиви ће остати отворени до краја године, односно до утрошка планираних средстава, осим јавних позива за јавне радове и самозапошљавање, који остају отворени два месеца“, нагласио је Мартиновић.

Министар Александар Вулин истакао је да је Национална служба на себе преузела велику обавезу, између осталог и да од средстава опредељених буџетом утроши 95%, што значи да ће кроз активне мере ове године проћи око 131.000 лица, а посао се гарантује за 40.918 лица.

„У плану су, први пут, предвиђене и значајне олакшице за послодавце, како би растерећеније улазили у споразуме са Националном службом за запошљавање. Тако је смањена обавеза послодаваца да раднике задрже у радном односу - са 24 на 12 месеци, односно за поједине програме са 12 на 6 месеци, а сваки послодавац ће учинити све да задржи квалитетног радника који је код њега провео 12 месеци“, истакао је министар Вулин.

Новина ове године је и продужење трајања јавних радова са три на четири месеца. Такође, повећан је и износ субвенција послодавцима који запошљавају радно способне кориснике социјалне помоћи на 15.000, уместо досадашњих 10.000 динара по лицу.

„Позивам још једном све послодавце да користе све ове мере које им је држава омогућила и тако повећамо запосленост у Србији“, закључио је Вулин.

Расписано је 11 јавних позива, а о условима учешћа и начину конкурисања сви заинтересовани могу се информисати на сајту НСЗ: www.nsz.gov.rs и путем Позивног центра НСЗ: 0800/300-301.