Вести

23.02.2017.

Јачање приватног сектора

У Регионалној привредној комори у Суботици представници Националне службе за запошљавање (НСЗ) привредницима су представили актуелне јавне позиве за доделу субвенција за запошљавање.

За активне мере запошљавања у 2017. години предвиђено је 2,8 милијарди динара из средстава Националне службе, као и додатних 550 милиона динара за подстицање запошљавања особа са инвалидитетом. Највећи број програма намењен је запошљавању теже запошљивих лица, попут младих до 30 година, особа са инвалидитетом, Рома, деце без родитељског старања, деце палих бораца, као и жртава породичног насиља и трговине људима.

„И ове године све програме смо усмерили према приватном сектору, како бисмо јачали приватну иницијативу и како би приватни сектор био што конкурентнији у односу на јавни, јер видимо да је жеља већине незапослених да раде у јавном сектору. Послодавци који желе да добију финансијску подршку НСЗ морају да се фокусирају на категорије које кроз Национални акциони план запошљавања представљамо као теже запошљиве“, истакао је Зоран Мартиновић, генерални директор Националне службе за запошљавање.

Максимални износ субвенције по радном месту је око 300 хиљада динара за запошљавање лица у најнеразвијеним општинама. У општинама I и II степена развијености тај износ је 150 хиљада динара, али се повећава у односу на категорију која се запошљава, тако да је са 20 одсто стимулисано запошљавање особа са инвалидитетом, корисника новчане социјалне помоћи, деце без родитељског старања и деце палих бораца. У програму самозапошљавања додатно су стимулисани вишкови запослених, уместо 180 хиљада добијају 200 хиљада динара, а особе са инвалидитетом 220 хиљада динара.

Јавни позиви ће бити отворени до утрошка средстава, а најкасније до 30. новембра, осим конкурса за реализацију јавних радова, за које је могуће конкурисати до 10. марта, док је рок за подношење захтева за учешће у програму самозапошљавања 10. април.

„Организовали смо презентацију како бисмо што детаљније упознали привреднике и компаније овог региона са неопходном процедуром и документацијом за добијање субвенције. Интересовање привредника је велико, а према неким проценама преко ових програма биће отворено око 50 нових радних места“, каже Јанош Баги из Сектора за едукације Регионалне привредне коморе Суботица.

„Често се може чути да су млади теже запошљива група, што је истина, али се не може рећи да је таква ситуација и у Суботици. На евиденцији незапослених имамо око 20 одсто младих, чија категорија при запошљавању учествује са преко 35 посто, што је добро и говори о потенцијалу и стручности наше омладине коју препознају послодавци. Насупрот томе, постоји предрасуда о старијим радницима која полако нестаје, јер су послодавци увидели да није питање колико радник има година, него да ли зна да ради посао или не, па се сходно томе и одлучују да их радно ангажују“, рекао је Душан Торбица, директор Филијале Суботица НСЗ.

Према подацима Националне службе за запошљавање, на подручју Филијале Суботица на евиденцији се налази 11.561 незапослена особа.

„То је смањење од око 17 одсто. На подручју града Суботице на евиденцији је 7.058 незапослених лица, што је смањење од преко 20 одсто. Током јануара захваљујући активностима Националне службе за запошљавање запослено је 30 одсто више лица у односу на исти период прошле године“, истакао је Торбица.